4.8 C
Skopje
27.10.2021 - 23:27

Ознака: Мјанмар

Рохинџите со блокчејн го решаваат проблемот со идентитетот

Бегалците-рохинџи сакаат да ја користат блокчејн-технологија за да решат една од најголемите закани за нив - непризнаениот идентитет Откако со години им одбиваа државјанство во...

Новинари на Ројтерс осудени на седум години затвор, ОН и САД...

Двајца новинари на агенцијата Ројтерс се осудени на седум години затвор од страна на суд во Мјанмар. Новинарите Ва Лон и Куав Сое О се...

САД воведе санкции кон Мјанмар

САД воведе санкции против четворица воени и полициски команданти на Мјанмар и две воени единици, обвинувајќи ги за етничко чистење на Рохинџите и за...

Фортифај рајтс: Војската на Мјанмар систематски ги подготвувала нападите врз Рохинџите

Армијата на Мјанмар систематски се подготвувала за напади врз муслиманското малцинство Рохинџи одземајќи им ножеви и вооружувајќи немуслимани-цивили. Тие, исто така, ги принудувале Рохинџите...

Гутереш слушнал „незамисливи приказни“ за насилството врз Рохинџите 

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска на Твитер објави дека од Рохинџите кои избегале од Мјанмар во Бангладеш слушнал „незамисливи приказни за убиства...

ЕУ наложи санкции за претставници на Венецуела и Мјанмар

Европската унија одлучи да воведе нови санкции против власта во Венецуела како одговор на бројните неправилности констатирани на априлските претседателски избори, на кои победи...