4.8 C
Skopje
27.10.2021 - 23:27

Ознака: Мјанмар

Близнаците кои ја предводеа „божјата армија“ не можат да ја остават...

Џони Хту и неговиот брат-близнак Лутер командуваа со „божјата армија“ кога беа деца во Мјанмар. Нивните борци кои учествуваа во една од најдолготрајните граѓански...

Десетици рудари загинаа во одрони во Мјанмар

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот на настрадани е поголем, но...

Во пожар исчезна дрога вредна речиси 900 милиони долари

Властите на Мјанмар денеска на Меѓународниот ден против дрога, уништија запленета дрога во вредност од 839 милиони долари. Оваа земја долго време беше главен...

Отсечени од светот и од сознанието за коронавирусот во виорот на...

Стотици илјади луѓе заробени во близина на воените судири на крајниот запад на Мјанмар, веројатно уште не знаат за постоењето на ковид-19 што се...

Нападот врз возило на СЗО во Мјанмар заврши трагично

Во Мјанмар е нападнато возило на Светската здравствена организација во кое имало примероци за тестирање на коронавирус, при што загинал возачот, а тешко е...

ЕУ обезбеди 9,8 милиони евра помош на Мјанмар

Европската комисија денес најави нов хуманитарен пакет во вредност од 9 милиони евра за потребите на семејствата погодени од насилствата во Мјанмар. -Ситуацијата во Мјанмар...

Ослободени новинарите на „Ројтерс“ во Мјанмар

Двајцата новинари на „Ројтерс“ кои беа уапсени во Мјанмар при известување за кризата во Рохингја денес се ослободени. Ва Лоне (33) и Кја Сое...

Експлозија во Мјанмар, најмалку 16 загинати

Најмалку 16 лица загинаа, а 48 се повредени денеска при експлозија во магацин за градежен материјал и плински боци во градот Монхмао, во источниот...

Фејсбук забрани четири „опасни“ вооружени групи од Мјанмар

Фејсбук денеска им забрани на четири вооружени групи од Мјанмар, да ја користат платформата за социјални медиуми, нарекувајќи ги „опасни организации“. Четирите групи – Араканската...

Судот во Мјанмар ги отфрли жалбите на осудените новинари на Ројтерс

Судот во Мјанмар денеска ги отфрли жалбите на двајцата новинари на Ројтерс, кои се осудени на седум години затвор поради кршење на Законот за...