15.8 C
Skopje
25.10.2021 - 18:01

Ознака: Мјанмар

Стотици демонстранти завршија зад решетки во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар денеска уапси стотици демонстранти во најголемата акција спроведена од почетокот на протестите против воениот удар што се случи на 1 февруари. „Дефинитивно...

Не сакаме да се будиме во диктатура, не сакаме да живееме...

Мјанмар протестира против воениот удар Демонстрациите во Мјанмар не стивнуваат. Незадоволните граѓани ја парализираа земјата и не планираат да се повлечат и покрај ветувањата за...

Мјанмар бара слобода за „мајката Су“: Армијата ги уништува нашите соништа

Стотици луѓе во Јангон, во петокот излегоа на балконите за да го изразат своето незадоволство кон армијата, која спроведе воен пуч и сега го...

Фитнес за време на воен удар

Додека фитнес-инструкторката Кинг Хнин Ваи танцуваше и демонстрираше вежби пред камера во Мјанмар, таа не можела ни да претпостави дека ќе се случи државен...

Зошто генералите во Мјанмар се спротивставија на системот кој е во...

Замислете ги потешкотиите со кои се соочуваат политичките кандидати во Мјанмар кои мораат да ја добијат, не само довербата на народот, туку и на...

Воената влада го блокираше Фејсбук во Мјанмар

Новата воена Влада во Мјанмар ја блокираше социјалната мрежа Фејсбук поради објавување повици за граѓанска непослушност, по пучот во кој беше сменета и притворена...

Воен удар во Мјанмар, војската ја презеде власта

Добитничката на Нобелова награда, Аунг Сан Су Чи, дојде на власт на изборите во 2015 година. Победата следуваше по нејзиниот долгогодишен куќен притвор во...

Армијата на Мјанмар обезбеди контрола на клучните објекти

Армиските трупи на Мјанмар поддржани од оклопни возила се распоредени за да ги заштитат владините згради и другите важни објекти во Мјанмар, објавиja светските...

Бајден се закани со санкции кон Мјанмар

САД веднаш ќе ги прегледаат законите и овластувањата за санкциите и ќе преземат соодветни мерки по воениот удар во Мјанмар, изјави денеска американскиот претседател...

Државен удар во Мјанмар, армијата го уапси претседателот

Владејачката партија на Мјанмар, Националната лига за демократија (НЛД), денес потврди дека армијата ги уапсила претседателот Вин Минта и лидерката на партијата Аунг Сан...