0.2 C
Skopje
23.1.2020 - 19:45

Ознака: Мјанмар

ЕУ обезбеди 9,8 милиони евра помош на Мјанмар

Европската комисија денес најави нов хуманитарен пакет во вредност од 9 милиони евра за потребите на семејствата погодени од насилствата во Мјанмар. -Ситуацијата во Мјанмар...

Ослободени новинарите на „Ројтерс“ во Мјанмар

Двајцата новинари на „Ројтерс“ кои беа уапсени во Мјанмар при известување за кризата во Рохингја денес се ослободени. Ва Лоне (33) и Кја Сое...

Експлозија во Мјанмар, најмалку 16 загинати

Најмалку 16 лица загинаа, а 48 се повредени денеска при експлозија во магацин за градежен материјал и плински боци во градот Монхмао, во источниот...

Фејсбук забрани четири „опасни“ вооружени групи од Мјанмар

Фејсбук денеска им забрани на четири вооружени групи од Мјанмар, да ја користат платформата за социјални медиуми, нарекувајќи ги „опасни организации“. Четирите групи – Араканската...

Судот во Мјанмар ги отфрли жалбите на осудените новинари на Ројтерс

Судот во Мјанмар денеска ги отфрли жалбите на двајцата новинари на Ројтерс, кои се осудени на седум години затвор поради кршење на Законот за...

Рохинџите со блокчејн го решаваат проблемот со идентитетот

Бегалците-рохинџи сакаат да ја користат блокчејн-технологија за да решат една од најголемите закани за нив - непризнаениот идентитет Откако со години им одбиваа државјанство во...

Новинари на Ројтерс осудени на седум години затвор, ОН и САД...

Двајца новинари на агенцијата Ројтерс се осудени на седум години затвор од страна на суд во Мјанмар. Новинарите Ва Лон и Куав Сое О се...

САД воведе санкции кон Мјанмар

САД воведе санкции против четворица воени и полициски команданти на Мјанмар и две воени единици, обвинувајќи ги за етничко чистење на Рохинџите и за...

Фортифај рајтс: Војската на Мјанмар систематски ги подготвувала нападите врз Рохинџите

Армијата на Мјанмар систематски се подготвувала за напади врз муслиманското малцинство Рохинџи одземајќи им ножеви и вооружувајќи немуслимани-цивили. Тие, исто така, ги принудувале Рохинџите...

Гутереш слушнал „незамисливи приказни“ за насилството врз Рохинџите 

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска на Твитер објави дека од Рохинџите кои избегале од Мјанмар во Бангладеш слушнал „незамисливи приказни за убиства...