Ознака: Мутација

Мутираниот коронавирус е позаразен, но помалку смртоносен

Мутацијата на новиот коронавирус, кој станува се почест во Европа, а кој неодамна е откриен и во Малезија, веројатно ќе биде позаразна, но, исто...

Сѐ повеќе млади луѓе умираат од ковид-19

Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелината и возраста се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат ковид-19. Станува збор за ризици коишто...

СЗО: Засега ковид-19 нема мутација која го прави посилен

Вирусот ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на Светската здравствена организација Марија...

Европската нишка на коронавирусот стана доминантна и позаразна?

Истражувачите заклучија дека европската нишка на коронавирусот ги шири инфекциите во пандемијата низ светот, пренесува „Њузвик“. Иако вирусот изби минатата година во кинески Вухан, мутацијата...

Мутацијата покажува зошто коронавирусот е голем непријател

Научниците веќе со месеци испитуваат дали коронавирусот мутирал и дали станува сѐ попренослив или посмртоносен. Новите докази упатуваат дека одговорот на скоро сите прашања...