10.3 C
Skopje
13.5.2021 - 1:42

Ознака: мустафа

Мустафа пред дилемата за нови избори или алтернативна влада

Нови парламентарни избори на Косово станува сѐ поизвесно сценарио, откако претставниците на Самоопределување ја отфрлија „последната“ понуда од Демократскиот сојуз на Косово за формирање...

Мустафа не отстапува од местото за претседател на Косово

Преговорите меѓу победниците на последните парламентарни избори во Косово, околу конституирањето на парламентарната и извршна власт, влегуваат во завршна фаза. Разликите меѓу Самоопределување и...

Курти и Мустафа без договор за претседателската функција

Преговорите за формирање на новата косовска влада меѓу Самоопределување и Демократскиот сојуз за иднината на Косово заглавија околу распределбата на местото претседател на државата....

Партиите на Курти и Мустафа заедно ќе ја формираат новата косовска...

Лидерот на движењето Самоопределување, Албин Курти, по денешната средба со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа и кандидатката за премиерка од таа...

Мустафа против менување на границите на Косово

Поранешниот косовски премиер и лидер на водечката опозициска партија, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Иса Мустафа денеска ги повика лидерите на општините Прешево, Медвеѓа...