9.5 C
Skopje
25.10.2020 - 23:21

Ознака: Мурманск

Поларната ноќ во Мурманск

  Од 2 декември, па сѐ до 11 јануари, трае двомесечната поларна ноќ во Мурманск, најголемиот град на Арктикот во североисточна Русија. Во текот на двата...

Руската нуклеарна централа „Академик Ломоносов“ заплови кон Мурманск

Пловечката нуклеарна централа „Академик Ломоносов“ изградена во Русија денеска ја имаше првата пловидба од бродоградилиштето во Санкт Петербург кон Мурманск, северозападна Русија, каде ќе...