0.8 C
Skopje
4.12.2021 - 22:21

Ознака: мурал

Ратко Младиќ ја подели Србија во „битката за муралот“

Муралот на поранешниот командант на армијата на Република Српска, генералот Ратко Младиќ, ја подели српската јавност на два табора, со што едни се залагаат...

Македонските легенди Ѓорѓи Колозов и Ванчо Петрушевски добија мурал во Богданци

Последниот македонски цар, Ѓорѓи Колозов и маестралниот актер Ванчо Петрушевски добија свој мурал во родното Богданци. „Госпо“ и „ѓаоло“ се вечна љубов на гледачите на...

Документарци и мурал во чест на Конески во Кинотека

По повод 30 години независност на Македонија и 100 години од раѓањето на Блаже Конески, во Кинотеката на Македонија, на 7 септември, вторник, во...

Ќе се сликаат мурали во чест на Блаже Конески и Стале...

Во прилеп започна проектот „Уличната уметност, можност за реактуелизација и презентација на дејноста и делата на нашите истакнати дејци - поетот и лингвист Блаже...

Во Лондон луѓе цртаат 150.000 срца за починатите од коронавирус

Активисти започнаа да цртаат речиси 150.000 срца кон ѕидот спроти британскиот парламент во спомен на починатите од Ковид-19, за да им помогнат на семејствата...

Злоделата на Џек Мевосек уште го вознемируваат Лондон, овој пат преку...

Мурал на кој е претставено застрашувачко лице кое се пробива од ѕидот и злокобно гледа кон минувачите на улиците на Вајтчапел, а прстите му...

Тревнатиот мурал посветен на Брајант се гледа само од воздух

Обожавателите ширум светот ги користат своите вештини и креативност за да покажат почит кон легендата на Лос Анџелес лејкерс Коби Бајант, кој загина во...

Скопје доби нов мурал – „Тамбурица”

„Тамбурица“ е насловот на новиот мурал што деновиве беше насликан во Скопје. Младинскиот културен центар неодамна го покани хрватскиот уличен уметник Лонац да изработи...

Ликовна уметница од Скопје понуди да ги реставрира муралите во Кичево

Повеќемина уметници пројавија интерес за спас на муралите насликани на повеќе кичевски згради пред четири децении, по написот во „Нова Македонија“ од пред неполн...

Најдобрите спортски мурали во светот

Британската телевизија Би-би-си во своето онлајн издание ги објави најдобрите спортски мурали, кои ги красат ѕидовите на најразлични локации во светот. Спортистите ги обединуваат...