-0.4 C
Skopje
19.11.2018 - 17:14

Ознака: Мундијал

Мундијалот донесе заработка од 12,5 милијарди евра

Ефектот од неодамна одржаното Светско првенство (СП) во фудбал (од 14 јуни до 15 јули) врз руската економија во периодот од 2013 до 2018...

Бакнежите на Колинда – фалусоидна фантазија

Ситуацијата кулминира особено ако тие се искачат на врвот во кариерата. Ако се шефовски расположени и комплетно посветени на работата, тогаш се исфрустрирани баби,...

Мечта

И тоа да се сонува за големи нешта (не само декларативно, туку со тежнеење, упорност, спортска дрскост, инает, дисциплина, самомотивација, посветеност, откажување...). Сево ова...

Ѕвездено полуфинале вечерва во С. Петербург

„Златната“ генерација белгиски фудбалери со Куртоа, Азар, Лукаку, Де Брујне, Компани, Фертонген, Фелаини..., во првото полуфинале на СП 2018 од 20 часот игра со...

Чакир и Куња ќе ги судат двата полуфинални натпревара на Мундијалот

Џунеит Чакир од Турција ќе го води полуфиналниот меч на Светското првенство помеѓу Англија и Хрватска. Средбата, која се игра в среда на 11 јули...

Марадона: Во полуфиналето на Мундијалот играат „тимови од мигранти“

Аргентинската фудбалска легенда Диего Армандо Марадона ги нарече полуфиналистите на Светското првенство „тимови од мигранти“. - Има мафија, која киднапира фудбалери од Африка и ги...

Дебелеењето нуспојава на Мундијалот

Седењето пред телевизор, пиењето на зашеќерени напитоци и јадењето брза храна се стандарден начин за следење на Светското фудбалско првенство. Фудбалските навивачи ширум светот речиси...

Македонија тргнува кон шестиот мундијал

Првиот бараж-дуел за пласман на СП 2019 со Романија е утре од 20.30 часот во Скопје Со одигрувањето на синоќешните дуели Литванија - Исланд и...

Фудбал зад решетки на првиот затворски Мундијал во Перу

Мажите и жените од 17 казнети установи во Перу, учествуваа на првото Светско првенство за затвореници, одржано во Лима, во организација на тамошниот национален...

Нејмар: Овој Мундијал мора да биде мој

Фудбалерот на Пари Сен Жермен и на бразилската репрезентација Нејмар де Силва Сантос Јуниор истакна дека посакува да ја освои шампионската титула на Светското...