Ознака: музички фестивал

„Андерфест“ ги најави музичките изведувачи за оваа година

Скопје и оваа година ќе биде домаќин на музичкиот фестивал – „Андерфест“. Прогресивниот, музички фестивал оваа година ќе понуди дводневно комплетно уживање и ќе...

„Весели ѕвончиња“ го украсија денот на детската песна

Првиот детски музички фестивал „Весели ѕвончиња“, кој се одржа во саботата во центарот за култура „Марко Цепенков“, во Прилеп, ги оправда очекувањата и беше...

Последни подготовки за „Ѕвездички“ во Прилеп

Привршуваат последните подготовки за 19-то издание на детскиот интернационален музички фестивал „Ѕвездички“, кој ќе се одржи во Прилеп на 12 и 13 октомври, во...

Џаред Лето ќе организира музички фестивал на хрватски остров

Американскиот актер и музичар Џеред Лето и неговиот бенд „Thirty Seconds To Mars“ ќе организираат фестивал на хрватскиот остров Обоњан, близу Шибеник, што ќе...

Почна Тумороуленд, еден од најпопуларните музички фестивали во светот

Овој викенд, повеќе од 200.000 љубители на музиката, ќе танцуваат и уживаат во првиот дел од од Тумороуленд (Tomorrowland), фестивалот, кој се смета за...

Дуетот „Грациозо“ третпат настапи во Мароко

Сопранистката Кристина Палија и пијанистките Невенка Дуковска и Александра Трајкова учествуваа на првото издание на интернационален музички фестивал во Ринкон Музичкиот дует „Грациозо“ неодамна третпат...

Сомнителниот моден вкус на Коачела

Илјадници љубители на музиката секоја година го посетуваат познатиот фестивал Коачела во Калифорнија, кој претставува и своевидна модна писта препознатлива по дискутабилниот избор на...