Ознака: музичар

Сакам да ги разбијам стереотипите во македонската музика

Игор Димовски, музичар Композицијата „Пет ангели“ е варијација на модерното и на традиционалното, градена по светски стандарди. Овој проект го креирав доста долго, бидејќи...

Сум свирел низ целиот свет и пред папата, а сега сите...

Цели 40 години Неат Велиов со својот блех-оркестар бил амбасадор на ромската и на македонската музика во светот. Последниве години, поради нарушеното здравје, тој...

Род Стјуарт – неуморен музички уметник и нескротлив заводник

За него велат дека е британски рок, поп, фолк-пејач и текстописец, а всушност тој е Шкотланѓанец што откога знае за себе навива за Селтик...

„Џезилка“ е сублимат на мојата 40-годишна посветеност на музиката

Петар Ренџов, музичар Албумот „Џезилка“ е музичко дело што носи нова димензија во македонската музика. Идејата е со првото слушање песните да бидат доживеани како...

Андре Риу – кралот на валцерот во јуни во Скопје

Сѐ е дозволено на моите концерти: смеење, плачење, танцување, пеење, изјавил музичарот, кој со својот оркестар „Јохан Штраус“ годишно одржува околу 100 концерти Светски познатиот...

Во Скопје имам чувство дека свирам во својата дневна соба

Кога сум во Македонија сум многу возбуден и опуштен, затоа што моите домаќини секогаш ми ја пренесуваат таа специфична фамилијарна енергија. Кога сум во...

Нил Јанг – последниот бескомпромисен рокенрол-борец

Нил Јанг неоспорно е еден од најголемите и највлијателни луѓе во историјата на рок-музиката. Тој е актуелен музичар и релевантен текстописец уште од времето...

Најважно ми е да продолжам да креирам музика!

Песната „Да би можел“ ја снимив најмногу заради себе, а реакциите беа неверојатни. Добив преубави коментари и многу ми е мило што многу луѓе...

Возбудливо камерно патување со музиката на Брамс

Камерното дуо Илковски - Имери на малата сцена на Македонската филхармонија звучеше интимно, беспрекорно и музички инспиративно. Музиката на Брамс носталгично одѕвонуваше во акустичниот...

„Никеја“ 25 години ја раскажува својата рокенрол-приказна

На албумот, на наше огромно задоволство, имавме прекрасна соработка со едни од најдобрите продуценти во Македонија: Александар Ристовски-Принц, Дарко Димитров, Ристо Апостолов, Оливер Димитров...