29.8 C
Skopje
3.8.2021 - 13:17

Ознака: музичар

Само ако пееш на мајчиниот јазик, ќе бидеш свој и автентичен

Нашата долговечност можеби се должи на нашиот универзален стил на музика, еден вид музичко патување низ вековите, од модерни дисонантни гитари до црковни старословенски...

Одбирам песни од нашата ризница што ми лежат на душа

Наскоро Благој Маротов ќе ѝ претстави на публиката два музички проекти на кои работи во моментот, едниот е „Класика-М“, со обработки на македонски фолклорни...

Традицијата и фолклорот се фундаменти на идентитетот

Никола Мицевски, музичар и композитор Времето во кое живееме како да сака да ги зароби креативноста, дарбата, творењето... Сепак, познатиот македонски композитор, инструменталист и продуцент,...

„Ако одам во Битола“ ја напишав во еден здив

Петар Георгиев-Калица, музичар За Битола велат дека е најопеаниот град, не само во Македонија туку и пошироко, на Балканот. Ни најдобрите музички хроничари не можат...

Пишувам книга за мојот живот со Стево и Есма

Симеон Атанасов, музичар Симеон Атанасов (44), посвоениот син на Есма и Стево Теодосиевски, чии две деца го носат нивното име, од својата седма година живеел...

Во моментов правам песна инспирирана од карантинот

Не ми беше потребна оваа пандемија за да нурнам во себе и да се преиспитам. Јас го правам тоа секојдневно и во нормални услови....

Слободен и самосвесен уметник со харизма и визија

Медиумите во регионот за концертите на Горан Трајкоски Македонскиот музичар Горан Трајкоски по успешниот концерт што во рамките на ланскиот фестивал „Таксират“ го одржа во...

Вие сте неверојатна публика, никогаш не откажувајте се од своите соништа!

Романтичниот канадски музичар Брајан Адамс ги одушеви скопјани Вистинска еуфорија предизвика изведбата на неговите најголеми хитови. „Have you ever really loved a woman“, „Everyting I...

Гаро Тавитјан во најголемата американска музичка компанија

Музичарот Гаро Тавитјан од неодамна е артист на најголемата компанија во музичката индустрија за тапани и палки во светот „ВИК Фирт“, со седиште во...

Се движам во вистинската насока сѐ додека творам искрено

Кога работам со неизмерна страст, вистинските луѓе некако успеваат да ме пронајдат, запознаат и да ми се придружат. Тоа е еден од најскапоцените подароци...