11.3 C
Skopje
25.10.2020 - 20:18

Ознака: музичар

Во моментов правам песна инспирирана од карантинот

Не ми беше потребна оваа пандемија за да нурнам во себе и да се преиспитам. Јас го правам тоа секојдневно и во нормални услови....

Слободен и самосвесен уметник со харизма и визија

Медиумите во регионот за концертите на Горан Трајкоски Македонскиот музичар Горан Трајкоски по успешниот концерт што во рамките на ланскиот фестивал „Таксират“ го одржа во...

Вие сте неверојатна публика, никогаш не откажувајте се од своите соништа!

Романтичниот канадски музичар Брајан Адамс ги одушеви скопјани Вистинска еуфорија предизвика изведбата на неговите најголеми хитови. „Have you ever really loved a woman“, „Everyting I...

Гаро Тавитјан во најголемата американска музичка компанија

Музичарот Гаро Тавитјан од неодамна е артист на најголемата компанија во музичката индустрија за тапани и палки во светот „ВИК Фирт“, со седиште во...

Се движам во вистинската насока сѐ додека творам искрено

Кога работам со неизмерна страст, вистинските луѓе некако успеваат да ме пронајдат, запознаат и да ми се придружат. Тоа е еден од најскапоцените подароци...

Сакам да ги разбијам стереотипите во македонската музика

Игор Димовски, музичар Композицијата „Пет ангели“ е варијација на модерното и на традиционалното, градена по светски стандарди. Овој проект го креирав доста долго, бидејќи...

Сум свирел низ целиот свет и пред папата, а сега сите...

Цели 40 години Неат Велиов со својот блех-оркестар бил амбасадор на ромската и на македонската музика во светот. Последниве години, поради нарушеното здравје, тој...

Род Стјуарт – неуморен музички уметник и нескротлив заводник

За него велат дека е британски рок, поп, фолк-пејач и текстописец, а всушност тој е Шкотланѓанец што откога знае за себе навива за Селтик...

„Џезилка“ е сублимат на мојата 40-годишна посветеност на музиката

Петар Ренџов, музичар Албумот „Џезилка“ е музичко дело што носи нова димензија во македонската музика. Идејата е со првото слушање песните да бидат доживеани како...

Андре Риу – кралот на валцерот во јуни во Скопје

Сѐ е дозволено на моите концерти: смеење, плачење, танцување, пеење, изјавил музичарот, кој со својот оркестар „Јохан Штраус“ годишно одржува околу 100 концерти Светски познатиот...