10.8 C
Skopje
28.10.2021 - 20:38

Ознака: Музичари

Музичарите го изразија незадоволството пред Владата

Дел од музичарите попладнево излегоа на протест пред Владата, незадоволни од забраната за настапи во угостителските објекти додека е дозволена музика во живо на...

Или протоколи за работа или протест

Прилепските музичари со барања Музичарите од Прилеп, по самоиницијативно остварениот работен состанок на кој разговарале за проблемите со кои се засегнати поради пандемијата, бараат протоколи...

Македонските музичари апелираат: не дозволувајте нашиот молк да прерасне во крик

Веќе цела година, поради актуелната пандемија на коронавирусот, македонските музичари останаа без работа, а со тоа и без стредства за егсистенција. Поради тоа тие...

Протест на угостителите и музичарите, бараат укинување на забраната за работа

Угостителите, фотостудијата и музичарите одржаа мирен протест во Автокоманда и побараа укинување на забраната за работа на рестораните за свадби и други свечености. Тие...

Британските музичари се жалат на лоши услови за гостувања ...

Музичките sвезди од Велика Британија, вклучувајќи ги сер Елтон Џон и членовите на групата „Редиохед“, вршат притисок врз Владата да ги реши проблемите за...

Гостуваат тројца исклучителни музичари

Филхармонијата ќе одржи концерт насловен „Бетовен #3“, вечерва во 20 часот, на кој како солисти ќе настапат тројца исклучителни музичари - Емир Имеров -...

Музичарите бараат итна ревизија на протоколите и настани со пари од...

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Здружението за унапредување на правата на музичарите „Музика сега“, кои го информираа за предизвиците и тешкотиите со...

Естрадните работници договорија средба со премиерот в петок

Денешниот масовен протест пред Владата на естрадните работници и на претставниците на ивент-идустријата и угостителите, и низа други дејности засегнати од кризата предизвикана од...

Музичарите и угостителите поставија „ноќен клуб“ пред Владата

Со импровизиран ноќен клуб пред Владата, а под мотото „Протестирам против уништувањето на ноќните клубови“ музичарите, угостителите, диџеите, и останати засегнати од оваа индустрија...

Прва награда за младите музичари од Крива Паланка во Бугарија

Учениците од основното општинско училиште „Јоаким Крчовски“ од Крива Паланка неодамна ја освоија првата награда на 28-от меѓународен фестивал на уметноста „Утринска ѕвезда“, кој...