11 C
Skopje
21.2.2019 - 13:59

Ознака: музика

Слушнете ја химната на Светското фудбалско првенство во Русија

Објавена е официјалната химна на Светското фудбалско првенство во Русија, „Live it up“, која ја изведуваат Вил Смит, Ера Истрефи и Ники Џем, а...

Вил Смит ќе ја изведе химната за фудбалскиот Мундијал

Химните на светските првенства секогаш се составен дел на фудбалскиот фолклор. Во спомените на секој фан остануваат настапи како „Едно италијанско лето“ на Џана...

Сони станува најголема музичка компанија во светот

Јапонскиот гигант Сони е на пат да стане најголемата музичка компанија во светот, откако постигна договор за купување на британскиот ЕМИ за 2,3 милијарди...

Музиката на моето детство

Ако љубовта кон музиката е вткаена во синџирот на ДНК, јас сум сакала сериозна музика уште пред да се родам. Мајка ми и татко...

Сите мои песни се подарок и порака за публиката

Со невиден ентузијазам, Томовска сѐ уште снима, настапува и се надева дека оваа или следната година ќе одржи уште еден голем концерт за паметење,...

Фаворизираната Нета му донесе победа на Израел на „Евровизија“

Израелската претставничка Нета, со песната „Toy“, е победничка на 63-от избор за песна на „Евровизија“ што синоќа се одржа во Лисабон, Португалија. Израел доби вкупно...

Музичарите горди на првата „Македонска рок-енциклопедија“

Тошо Филиповски, музички новинар и директен учесник во создавањето на македонската рокенрол-сцена, вчера на ден пред својот роденден, на платото пред МКЦ го претстави...

Таткото на смут џезот, Боб Џејмс со два концертни настапи во...

Неговата вонвременска музика, неговите над 50 издадени албуми продадени во милионски тиражи и фактот дека многу негови познати нумери имаат извршено длабоко влијание врз...

АБА се враќа со нови песни по пауза од 35 години

Славната шведска музичка група АБА објави дека снимила нови песни по пауза од 35 години, пренесуваат светските медиуми. Четиричлениот состав што порададе стотици милиони плочи...

„Акустик електроникс“ – оригинален музички перформанс

Фестивалот за современа музика „Модоарс“ најавува ексклузивен уметнички настан со наслов „Акустик електроникс“, кој ќе се одржи вечерва во 22 часот во клубот „Станица...