28.2 C
Skopje
25.6.2019 - 14:25

Ознака: музика

Трето издание на „Winter Apricots“

Од вечерва до сабота во киното „Мис Стон“ при НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе се одржува третото издание на фестивалот „Winter Apricots“. Овогодинешното издание...

Музиката ги пробива бариерите во појасот Газа

Млади музичари во појасот Газа се борат против опсадата со помош на музика. Со едно преостанато пијано во Газа и бројот на професори што постојано...

Музичките ѕвезди од регионот заедно на МАС во Белград

Љубителите на музиката од целиот регион наскоро ќе имаат можност да гласаат за своите омилени песни и изведувачи, а со тоа да ги зголемат...

„Џамбо Агушеви оркестар“ ги разигра и воодушеви скопјани

Во киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар во Скопје синоќа „Џамбо Агушеви оркестар“ го одржа својот прв солистички концерт, по бројните настапи низ цела...

Ја бидува за сe што е поврзано со музиката

Исидора Мирческа има седум и пол години и учи во ОУ „Кире Гаврилоски-Јане“ во Прилеп. Одлична ученичка е и оди во второ одделение. Таа е...

Незаборавно патување со временската машина на „Нокаут“

Групата „Нокаут“ го врати времето назад и со својата временска машина не прошета низ 20-годишната успешна музичка кариера на синоќешниот јубилеен концерт во СРЦ...

Почна маратонот „Златно славејче 2018“

Денеска е денот „Д“ за сите деца, љубители на убавата песна. Почна 48. издание на најстариот детски фестивал во Македонија „Златно славејче 2018“, што...

Кубанците „Фламенко Екос“ на јубилејниот Фестивал на музика од светот во...

Гавни ѕвезди на десеттото, јубилејно издание на Фестивалот на музика од светот, чиј организатор е Центарот за култура во Битола, а што ќе се...

Најважно ми е да продолжам да креирам музика!

Песната „Да би можел“ ја снимив најмногу заради себе, а реакциите беа неверојатни. Добив преубави коментари и многу ми е мило што многу луѓе...

Треба да бидеш доследен на себеси и на својот звук

Матеј соработувал со американските ѕвезди Џон Леџенд, Брајан Кенеди и Анжелик Синелу за песната „Start a Fire“, чија верзија беше дел од филмскиот хит...