3.8 C
Skopje
5.12.2021 - 21:34

Ознака: музика

„Лего“ издаде музички албум од звуци на коцки

Данската компанија „Лего“ со музички албум насловен „Белиот шум на Лего“ од седум песни кои содржат звуци на коцки дебитираше на музичкиот пазар. Компанијата „Лего“...

Мијата дебитираше како режисер во спотот за песнатa „Маска“

Мијата своите обожаватели ги израдува со видеоприказна за нејзината песна „Маска“, што воедно претставува и нејзино режисерско деби. - Ова е мое самостојно режисерско деби...

Фестивалот „Гластонбери“ откажан втора година по ред поради пандемијата

Легендарниот фестивал „Гластонбери“ кој привлекуваше 200.000 посетители е откажан втора година по ред поради пандемијата на коронавирусот, пренесува Би-би-си. - Со големо жалење мора да...

Шакира е последната ѕвезда која ги продаде правата на своите песни

Колумбиската пеjачка Шакира е последната ѕвезда која ги продаде правата на своите песни за неколку милионска сума. Сите 145 нејзини песни, вклучително и „Hips...

„Евровизија“ ќе се одржи годинава

Организаторите на „Евровизија“ потврдија дека музичкото шоу дефинитивно ќе се одржи годинава. Но, доколку изведувачот не може да допатува во Ротердам или мора да...

Доли Партон снимила песна за временска капсула, што ќе се пушти...

Доли Партон тајно снимила нова песна и ја ставила во временска капсула, која нема да биде отворена до 2045 година. Снимката е ставена во...

Нил Јанг ги продал правата на своите песни за 150 милиони...

Инвестициската компанија „Хипгнозис Сонг Фонд“ ги купила 50 отсто од правата на целиот опус на легендарниот музичар Нил Јанг. За правата на 1.180 песни на...

Почина Гери Марсден, авторот на „You’ll Never Walk Alone“

Гери Марсден, пејачот на британскиот бенд „Гери и пејсмејкерс“ чија песна „You'll Never Walk Alone“ („Ни­ко­гаш не­ма да че­ко­риш сам“) стана химна на фудбалскиот...

„Твенти уан пајлотс“ влезе во Гинис со најдолгиот видеоспот на сите...

Американската рок група „Твенти уан пајлотс“ влезе во Гинисовата книга на рекорди со  со најдолгото музичко видео на сите времиња. Групата во јуни ги повика...

„Find My Way“ е првиот видеоспот од 18-от албум на Пол...

Пол Макартни го издаде својот 18-ти соло албум „Макартни III“. Албумот беше објавен во петокот и содржи 11 нови песни. Музичко видео за песната...