Ознака: музика

Жан Мишел Жар ќе одржи виртуелен новогодишен концерт

Жан Мишел Жар, еден од пионерите на електронската музика, ќе одржи новогодишен концерт во 3Д дигитална реплика на Богородичната црква во Париз. Концертот ќе...

Ѓоко Ѓорчев и Кристина Палија во спот за дуетот „Phantom Of...

Периодов во кој живееме, кога сите активности на македонската естрaда како да застанаа, популарниот пејач Ѓоко Ѓорчев го искористи за подговтовки за реализација на...

Десеттата сезона на „Стисни плеј“ му ја посветувам на Марко Марк

Александра Јовановска, телевизиски автор и водител Мислам дека нашата приказна во ваков формат е сосема коректно да ја заокружиме по оваа десетта сезона и да...

Зошто поп-ѕвездите паѓаат на теориите на заговор?

Од Мадона до Ијан Браун, постои причина зошто лудите теории за Џон Ф. Кенеди и 5Г-технологијата им се привлечни на музичарите Автор: Доријан Лински Гардијан На поп-фестивалот...

Бијонсе со девет номинации за „греми“

Поп ѕвездата Бијонсе доби девет номинации за следните награди „греми“. Меѓу нив  е и номинацијата за песна на годината, пренесуваат светските медиуми. Бијонсе има веќе...

Кајли Миног за почетоците, изолацијата и за новиот албум

Уште од нејзиното прво телевизиско појавување во австралиската сапуница „Саливан“ на 10-годишна возраст, Кајли Миног се разви од актерка до поп-ѕвезда, модна икона, писателка...

Футуристички уред ви „става музика во главата“ без слушалки

3-Д технологијата „Звук што зрачи“ од израелската компанија „Новето системс“ го следи увото и му го испраќа звукот со помош на ултразвучни бранови, создавајќи...

Никола Зачески од Австралија ѝ посвети песна на Македонија

Неколку месеци траеја подготовките за реализацијата на првиот поп сингл на Никола Зачески, кој дипломирал на музичката академија во Скопје, отсек соло пеење. Пријателите,...

Пет шоп бојс е најуспешно дуо во британската поп музика

Според Гинисовата книга на рекорди Пет шоп бојс е најуспешно дуо во британската поп музика според Гинисовата книга на рекорди. Тие до денес продадоа повеќе...

Доминација на „БТС“ на европските музички награди

Јужнокорејскиот бој-бенд „БТС“ синоќа освои четири „Ем-ти-ви Јуроп“ награди  во неделата, вклучително и најдобра песна за „Dynamite“ и најдобра група, завршувајќи ја годината во...