Ознака: музика

По „Километри“, Лозано со „Јако, јако“ го најавува третиот албум

Спотот за песната „Километри“ само за два месеци имa 1.300.000 прегледи на Јутјуб, што значи дека нашинците низ светот ја прифатија, бидејќи ги потсетува...

Филмот и музиката собраа илјадници луѓе во Градскиот парк

Градот Скопје, киното „Милениум“ и Младинскиот културен центар изминативе денови организираа две исклучителни вечери под отворено небо во Градскиот парк. Првата, која собра, според...

„Болеро“

Францускиот композитор Морис Равел (1875-1937) е најдобриот познавач на душата на симфонизмот, најголемиот мајстор на хармонијата и на оркестрацијата. Неговите дела и ден-денес се...

Концерт на мешаниот хор „Драган Шуплевски“ во Прилеп

Вечерва во 20.00 часот во ликовниот салон од ЦК „Марко Цепенков“ целовечерен концерт ќе одржи мешаниот хор „Драган Шуплевски“ при ФМУ – Скопје, по...

Слушнете ја химната на Светското фудбалско првенство во Русија

Објавена е официјалната химна на Светското фудбалско првенство во Русија, „Live it up“, која ја изведуваат Вил Смит, Ера Истрефи и Ники Џем, а...

Вил Смит ќе ја изведе химната за фудбалскиот Мундијал

Химните на светските првенства секогаш се составен дел на фудбалскиот фолклор. Во спомените на секој фан остануваат настапи како „Едно италијанско лето“ на Џана...

Сони станува најголема музичка компанија во светот

Јапонскиот гигант Сони е на пат да стане најголемата музичка компанија во светот, откако постигна договор за купување на британскиот ЕМИ за 2,3 милијарди...

Музиката на моето детство

Ако љубовта кон музиката е вткаена во синџирот на ДНК, јас сум сакала сериозна музика уште пред да се родам. Мајка ми и татко...

Сите мои песни се подарок и порака за публиката

Со невиден ентузијазам, Томовска сѐ уште снима, настапува и се надева дека оваа или следната година ќе одржи уште еден голем концерт за паметење,...

Фаворизираната Нета му донесе победа на Израел на „Евровизија“

Израелската претставничка Нета, со песната „Toy“, е победничка на 63-от избор за песна на „Евровизија“ што синоќа се одржа во Лисабон, Португалија. Израел доби вкупно...