3.8 C
Skopje
5.12.2021 - 21:49

Ознака: музика

Џез вечер на Клод Болинг во Кавадарци

„Toot quartet“ во кој членуваат македонските музичари Стојанче Косовски-труба, Емилија Кабранова Филипова-пијано, Зоран Павлоски-контрабас и Филип Шурбевски- тапани синоќа во домот на културата „Иван...

„Чиста околина“ го објави првиот албум по пауза од 25 години

Познатата хип-хоп група „Чиста околина“ го објави првиот албум по пауза од 25 години, „Avant-garde fatiguée“, издаден од „Филтер лејбл“. Албумот со 10 песни во...

„Силви бенд“ го честитаат празникот со песната „На Велигден“

„Силви бенд“ деновиве го претставија новиот сингл „На Велигден“, како честитка за празникот. Текстот и музиката се на Силви, аранжманот го направи Влатко, а...

Дел од Европејците се забавуваат како да е 2019 година

Концертите како експерименти за враќање во нормала Во Шпанија и во Холандија беа одржани првите концерти со публика годинава, со што музичките настани полека се...

Васил Гарванлиев ќе учествува на „Евровизија“ наспроти реакциите на јавноста

МРТ одлучи Васил Гарванлиев ќе биде македонски претставник на „Евровизија 2021“, што во мај, ќе се одржи во Ротердам, Холандија. Така одлучи Комисијата за утврдување...

Гарванлиев: Јас сум амбасадор на музика и никогаш нема да се...

Јас со музика сум со чиста цел, чиста визија и моментно имам огромна одговорност да ја претставам Македонија на „Евровизија“. Потпишав договор со Македонска...

Симеон Атанасов со колегите се залага за заштита на авторските права

Музичарот и композитор Симеон Атанасов, кој исто така е и водач на „Есма бенд нова генерација“, со догогодишно музичко искуство, дискографски изданија и бројни...

Бијонсе и Тејлор Свифт испишаа историја на наградите „Греми“

Teјлор Свифт и Били Ајлиш ги освоија главните награди „Греми“, но Бијонсе беше големата победничка во ноќта што ја обележаа победите за женските изведувачи...

Шакира навестува нова музика

Мегапопуларната пејачка Шакира, која многу години се наоѓа на врвот на светската музичка сцена, деновиве им се обрати на своите многубројни обожаватели на Инстаграм,...

Со песната „Here I stand“ Васил Гарванлиев ќе нѐ претставува на...

„Here I stand“ е насловот на евровизиската песна со којашто македонскиот претставник Васил Гарванлиев ќе настапи на 65-тото издание на Евровизија во мај во...