6.9 C
Skopje
29.1.2020 - 17:04

Ознака: музика

Го оставате вашето куче само дома? Пуштете му музика

Животни Музичката платформа „Спотифај“ направи избор на музика што кучињата може да ја слушаат во отсуство на нивните сопственици, бидејќи се открило дека речиси 74...

Бјорк и „Мајкрософт“ создаваат музика со вештачка интелигенција што се...

Бјорк соработуваше со „Мајкрософт“ за да создаде музика генерирана од вештачка интелигенција, заснована врз променливите временски модели и позицијата на сонцето. Именувана „Корсафн“, што...

Оскаровецот Ханс Цимер ќе ја компонира музиката за новиот Џејмс Бонд

Оскаровецот Ханс Цимер ќе ја компонира музиката за новиот филм за Џејмс Бонд, „Нема време за умирање“. Германскиот композитор, кој има еден „оскар“ и...

Пофалби за музиката на Коџабашија во „Пинокио“ во Глазгов

Претставата наиде на одличен одглас кај публиката, а британските медиуми нашироко пишуваат за неа, не изоставајќи ја одличната музика на нашиот композитор. Божиќните претстави...

„Македонија“ на Сузана Јовчева инспирирана од љубовта кон татковината

Љубовта кон татковината и кон Македонците што живеат насекаде низ светот, сакајќи ја својата родна земја Македонија, претставуваше инспирација за новата песна на Сузана...

Промовиран „Willow Dawn“- новиот спот на Кирил Џајковски за „Врба“

Промовирана е уште една музичка тема од саундтракот за филмот „Врба“, која ја потпишува композиторот Кирил Џајковски. Филмот на Милчо Манчевски во Македонија продолжува...

Сјај и гламур на доделувањето на Американските музички награди

  Тејлор Свифт, Били Ејлиш и Лил Нас Екс ги освоија главните признанија на доделувањето на Американските музички награди кое се одржа ноќеска во Лос...

Музика и поезија на Шри Чинмој во Домот на АРМ

Во Домот на армијата вечерва ќе биде одржан концерт на ансамблот на Сахадева, каде што ќе настапат музичари и пејачи од различни страни на...

Нема кој да ја предводи новата револуција што ѝ е потребна...

Во 1989 година, писателите и рок-групите го игнорираа статус-квото и го мотивираа народот. Потребно ни е враќање на таквиот дух Автор: Андре Вилкенс Гардијан Во 1989 година...

Водителката Миа Костова во новиот спот на „ДНК“

Панчо и Андреј од дуото „ДНК објавија нов видеоспот за песната насловена „Ние“, зад која стои авторскиот тандем - Лазар Цветкоски и Панчо. Музиката...