Ознака: музика

Почина Пол Матерс, поранешниот басист на групата „Еј-Си/Ди-Си“

Почина Пол Матерс, басист на легендарната група „Еј-Си/Ди-Си“, кој се придружил на бендот во 1975 година, пренесува „Дејли мејл“. Тој се приклучил како замена на...

Пост Малоун се закити со девет награди „Билборд“ 

Раперот Пост Малоун е големиот победник на музичките награди „Билборд“. Тој си замина со вкупно девет награди, меѓу кои и онаа за најдобар изведувач. Осум...

ЗУМП: Сакаме да се бориме за своите права, а не да...

Програмата, заложбите, идеите и барањата на новоформираното Здружението за унапредување на правата на музичарите – ЗУМП - „Музика - сега!“ беа претставени на денешната...

Музичкиот свет се прости од „богот на гитарата“

Еди ван Хален, почитуван гитарист и коосновач на популарната рок-група „Ван Хален“, почина од рак на 65 години, објави неговиот син. Иновативното и експлозивно свирење...

Музичарите и угостителите ќе протестираат „против уништувањето на ноќните клубови“

Угостители, музичари и бендови утре ќе изразат незадоволство пред Владата под мотото „Протестирам против уништувањето на ноќните клубови“, поради новите рестрикции. Тие не се...

Македонка воодушеви во шоуто „Малта има талент“

Македонката Деница Апостоловска со оригиналната изведба на песната „Xemx“ во натпреварувањето „Малта има талент“ ја воодушеви јавноста на островската држава. - Апостоловска, 32-годишната хигиеничарка која...

Тејлор Свифт го собори рекордот на Витни Хјустон на листата на...

Тејлор Свифт го собори долгогодишниот рекорд на Витни Хјустон за најмногу кумулативни недели поминати на првото место на табелата „Билборд 200“ на пејачка. Свифт достигнала...

Канје Вест го привлече вниманието на православниот свет наспроти сомнежите во...

Објавувањето на иконата на Свети Климент Охридски од страна на славниот рапер Канје Вест на Твитер, вчера го привлече вниманието на македонската јавност. На...

Членовите на „АББА“ се собираат во Лондон за подготвување на холограмска...

Членовите на шведската поп група „АББА“, Агнета Фелтског, Бјорн Улвеус, Бени Андерсон и Ани-Фрид Лигстад повторно се собираат во лондонското студио „Илинг“. Шведската група...

Грамофонските плочи се враќаат во мода во САД

За првпат од 80-тите години на минатиот век, грамофонските плочи се продаваат повеќе од музички ЦД-а, стои во извештајот на здружението на музичка индустрија...