15.8 C
Skopje
29.9.2021 - 3:50

Ознака: Музеј

Отворена етно-поставка во прилепскиот Музеј

Прилепскиот Завод и Музеј, по 66 години од постоењето, денеска ја отвори постојаната етно-поставка „Животот низ занаетите и традицијата“. Етно-поставката вели етнологот Горан Цветкоски е...

Отворен Музеј со работилница за филигран на Вангел Деребан

На местото каде некогаш се наоѓаше работилницата на мајсторот Вангел Деребан синоќа во чаршијата во Охрид беше отворен музеј посветен на филигранот, место каде...

Хонгконг го има првиот музеј за мемиња

Интернет-мемињата се средиштето на новата изложба што се одржува во Хонгконг, а ќе трае до почетокот на септември, и се смета за прв музеј...

Бродот на фараонот Кеопс префрлен вo Големиот египетски музеј

Бродот од периодот на египетскиот фараон Кеопс, наречен соларен брод, древно пловило старо околу 4.600 години, е префрлен од Гиза во Големиот египетски музеј. Соларниот...

Цела Тоскана станува музеј

Во наредните години Тоскана, познат регион во Италија, ќе се претвори во огромна уметничка галерија, а сликите и скулптурите од галеријата „Уфици“ ќе бидат...

Зошто е важно да се носат децата во музеј

Фотографиите што беа деновиве објавени од работилницата „Мали археолози“, особено оние од посетата на Археолошкиот музеј, потсетуваат на вообичената слика во светските музеи, каде...

Македонски перформанс во Музејот на современата уметност во Љубљана

Во музејот на современата уметност „Метелкова“ во Љубљана се отвора изложбата „Реализирајте! Спротивставете се! Реагирајте! - Перформанс и политика во 1990-тите во постјугословенскиот контекст“...

Почнува Летна филмска програма во Музејот на современата уметност во Скопје

Во четврток на 17 јуни во 21 часот, започнува Летното кино со својата редовна филмска програма под отворено небо на тремот во Музејот на...

Малолетник украл пиштол од музеј во Битола

Малолетник вчера влегол во музеј во Битола и украл револвер. - М.С.(49) од Битола пријавила дека на 08.05.2021 во 18.00 часот, малолетник влегол во просториите...

Дело на Елпида Хаџи-Василева откупено од музеј во Австралија

Скулптурата „Карапејс оф бјути 2“ се наоѓа во постојаната поставка на музејот „Позеум“ од Ричмонд Македонската уметница Елпида Хаџи-Василева, која живее и работи во Велика...