Ознака: Музеј на град Скопје

Вечерва во Музеј на Град Скопје изложба на цртежи и скулптури...

Во Музејот на Град Скопје вечерва во 19 часот ќе биде отворена изложбата „Цртежи и скулптури“ на македонскиот уметник Ранко Дакиќ. Ќе бидат претставени...

Почина работник додека извршувал работни задачи во Музејот на град Скопје

Педесет и осумгодишен работник вчера починал при извршување работни задачи во Музејот на град Скопје, соопшти МВР. Ѕ. Ј. од Скопје бил вработен во приватна...

Музејот на градот Скопје ќе одбележи 70 години постоење

Музејот е формиран во 1949 година од страна на тогашниот Градски народен одбор како Народен музеј на градот, а по земјотресот во 1963 година...

Во Музејот на градот Скопје – фотографии на Франтишек Топич

Земаљскиот музеј од Сараево ни гостува со патувачка изложба за Босна и Херцеговина од крајот на 19 и почетокот на 20 век Посетителите на Музејот...

Музејот на градот Скопје во Подгорица со изложба за Скупи

Музејот на градот Скопје гостува во Црна Гора, по повод 70-годишнината на Музеи и галерии на Подгорица, со изложбата „Темната страна на Римската Империја“,...

Црногорското музејско стакло раскажува приказни

Во Музејот на градот Скопје во тек е изложбата „Допир на огнот“, која говори за големината и убавината на еден од најважните човекови пронајдоци Стаклото...

Концертни плакати на Влатко Стефановски во Музејот на градот Скопје

Со изложбата на концертни и промотивни постери и плакати, насловена „Патешествие“, во Музејот на градот Скопје, вечерва, од 20 часот, ќе започне филмскиот фестивал...

Се враќаат буквите од изјавата на Тито на фасадата на Музеј...

На источната фасада од Музејот на Град Скопје претпладнево почна поставувањето на новите букви од познатата реченица што Јосип Броз Тито ја кажал ден...

Вечер на француска класична музика со виолончелистката Фредерик Легранд

Француската виолончелистка Фредерик Легранд вечер ќе настапи на „Скопско лето“ со пијанистката Марија Вршкова и виолинистот Марко Поп Ристов на концерт во Музеј на...

Британецот Данкан Хигинс ќе изложи 1.000 минијатури од архипелагот Соловки

Изложбата носи наслов „Долу на фармата“ и е резултат на истражување и на 14 години уметничко творештво на уметникот во северна Русија, особено на...