Ознака: МТФ „Војдан Чернодрински“

МТФ „Војдан Чернодрински“ по 56-ти пат, од 3 до 11 јуни,...

Осум претстави од голем формат и со силен режисерски печат во официјална конкуренција на фестивалот Годинашното, 56-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“ ќе се одржи...

МТФ „Војдан Чернодрински“ по 56-ти пат од 3 до 11 јуни

Осум претстави во официјална конкуренција на фестивалот годинашното 56-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“ ќе се одржи од 3 до 11 јуни во Прилеп,...

„И коњите ги убиваат, зар не?“ најдобра претстава на МТФ „Војдан...

Вечерва завршува јубилејното 55-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“ „И коњите ги убиваат, зар не?“ на Битолскиот театар е победник на 55–от МТФ „Војдан Чернодрински“....

На завршницата на МТФ „Војдан Чернодрински“ промовирана книгата „Горан во Драмски“

МТФ „Војдан Чернодрински“ полека влегува во својата завршница. Останува да се одиграат уште неколку претстави во официјална конкуренција. Денеска напладне на фестивалот беше промовирана...

МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

Вечерва настапуваат Албанскиот театар и Битолскиот театар Вечерва е четврт ден од 55-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“ коe се одржува според сите протоколи за...

Театар Комедија на МТФ „Војдан Чернодрински“ настапува со претставата „На отворено“

Вечерва, на седмиот ден од 54. МТФ „Војдан Чернодрински“, настапува Театарот „Комедија - Скопје, кој од 19.30 часот во официјална конкуренција ќе ја изведе...

Албанскиот театар настапува со „Смртта на Дантон“

Во рамките на МТФ „Војдан Чернодрински“ денеска беа промовирани неколку изданија од нова театарска и театролошка литература. Пред посетителите беа претставени драмата „Вероника самрак“,...

Струмичкиот театар со „Животинска фарма“ на МТФ „Војдан Чернодрински“

Трибина на тема „Ова е наше време! Време за театар“ се одржа денеска во рамките на 54 издание на МТФ „Војдан Чернодрински“ на која...

Во Прилеп започна 54-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“

Со доделување на наградите на режисерот Владимир Милчин и актерот Бајруш Мјаку, синоќа во НУЦК „Марко Цепенков“ започна 54-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“,...

Вечерва во Прилеп започнува 54 МТФ „Војдан Чернодрински“

Под мотото „Ова е наше време: Време за театар“ вечерва од 19.30 часот во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп започнува 54-от Македонски театарски фестивал...