6 C
Skopje
13.11.2018 - 19:53

Ознака: мтсп

МТСП: Се воведува еднократен надомест за прво, второ и трето дете

Со предложените измени на Законот за заштита на децата не се укинува надоместот за трето дете, туку се унапредува во право на користење на...

МТСП врши вонреден инспекциски надзор во градинката „Буба Мара“ во Ново...

Во градинката „Буба Мара“ во Ново Лисиче, се врши вонреден надзор откако во Министерството за труд и социјална политика (МТСП) родител на дете кое ја...

Денот на народното востание 11 Октомври неработен за сите граѓани

Денот на народното востание 11 октомври 2018 година (четврток), е неработен ден за сите граѓани на  Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. МТСП им го...

Ново годишно усогласување, пензиите повисоки за 1,8 отсто

Септемвриските пензии што пензионерите ќе ги добијат во октомври ќе бидат повисоки за 1,8 отсто согласно усогласување на пензиите за 2018 година за 1,8 отсто...

Царовска: Македонија создава силни институции кои им служат на граѓаните

Македонија е земја која го почитува принципот на отворено владино партнерство што директно значи создавање силни институции во дијалог со граѓанското општество кои  им...

Тројно се зголемува социјалната помош (видео)

Трипати поголема социјална помош, како гарантиран минимален приход, за најголем дел од семејствата во социјален ризик, преквалификација и доквалификација на работоспособните приматели со цел...

Царовска: Институциите постапија според протоколите за случајот со девојчето од Домот...

Како  систем на социјална заштита го направивме она што беше потребно да се направи како грижа, заштита и психолошка поддршка, а исто така и здравствените...

МТСП: Засега нема потврда дека девојчето од Домот 25 мај било...

 Министерството за труд и социјална политика информира дека веќе работи на расветлување на случајот со малолетното девојче од  Домот 25 Мај кое вчера во полиција...

МТСП нема да толерира несоодветно однесување со децата во градинките

По објавувањето на видео на социјалните мрежи од градинката „Детска радост“ во Гевгелија каде воспитувачката со погрдни зборови му се обраќа на дете, Министерството...

МТСП: Обезбедуваме поддршка за раст на платите

Со измените и со дополнувањата на Законот за минимална плата, кои завчера ги изгласаа пратениците, фирмите што на вработените ќе им ја покачат минималната...