Ознака: МСУ

Ретроспективна изложба на Јован Шумковски во Музејот на современата уметност

Во Музејот на современата уметност Скопје отворена е ретроспективна изложба на Јован Шумковски, насловена „Вода/Ѕид“, која ќе може да се погледне до 28 февруари,...

Ретроспективна изложба на Јован Шумковски во МСУ

Ретроспективна изложба на Јован Шумковски насловена „Вода/Ѕид“, чиј куратор е Зоран Петровски, ќе биде отворена денеска во 12 часот во Музејот на современата уметност....

Се отвора изложбата „Сета љубов“ во МСУ со светски познати уметници

Од утре, 15 декември во 16 часот, па сѐ до февруари следната година, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена изложбата...

МСУ блесна во сина боја, како дел од Светскиот ден на...

Во знак на одбележување на Светскиот ден на детето, вчеравечер и вечерва, некои објекти и обележјата во Скопје се осветлени во сина боја, како...

Отворена е новата поставка на изложбата „Скопје, одново” во МСУ

Посетителите на Музејот на современата уметност – Скопје ќе може да ја посетат втората поставка на изложбата „Скопје одново“, која во фокус го става...

Изложба на уметницата Весна Стефановска во Музејот на современа уметност

Од 4 до 23 септември, во Музејот на современа уметност во Скопје ќе се одвива првиот мултимедијален настан „Во длабоко и танцувајте“ (In deep...

Музејот на современата уметност прелистува дела од колекцијата

Музеите се затворени, но нашата комуникација продолжува. Остануваме отворени преку социјалните мрежи. Во овие две недели ќе „прелистуваме“ дела од колекцијата, порачаа од Музејот...

Нада Прља со „АдаН во градот на огнот“ во МСУ

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност - Скопје, ќе биде отворена изложба на Нада Прља со наслов „АдаН во...

Нада Прља со „АдаН во градот на огнот“ во МСУ

Во Музејот на современата уметност – Скопје утревечер во 20 часот, ќе биде отворена изложба на Нада Прља со наслов „АдаН во градот на...

Ни доаѓаат уметници што изложуваат во „Тејт“, МоМА, „Гугенхајм“

Ретко имаме можност да донесеме вакви автори, предводници на светската сцена по прашања што отвораат ангажирани тематики. Некои од нив ќе бидат и наши...