24.8 C
Skopje
19.6.2021 - 12:04

Ознака: мрежа

Во Бугарија откриена мрежа на шпиони што работeле за Русија

Бугарските власти денеска објавија дека уапсиле шест лица осомничени за шпионирање за Русија. Меѓу уапсените има и неколку службени лица од Министерството за одбрана,...

Европол растури меѓународна криминална мрежа

Во заедничка акција на 34 земји, вклучувајќи ја и Македонија, минатата недела беа уапсени 166 лица во операција против организиран и тежок меѓународен криминал...

Откриена квантна мрежа што не може да се шпионира

Квантните физичари од институтот „Руѓер Бошковиќ“ во Хрватска се дел од меѓународен тим научници, кои откриле и експериментално реализирале квантна комуникациска мрежа со повеќе...

Преку Работнички до репрезентативната мрежа

Никој не ме тераше, едноставно сакав да бидам голман, да бранам, ништо друго не ме интересираше. И не се каам, напротив, се чувствувам комотно...

Мрежа на автопатишта во државите на Западен Балкан

Во земјите од балканскиот регион постојат значајни разлики во развиеноста на мрежата на автопатиштата. Хрватска има повеќе од 1.300 километри автопат, а Црна Гора...

Риболовот со мрежа постоел пред 29.000 години!

Присуството на јаглеродот C14 на рибарските мрежи откриени во областа Јеонсеон ја помести историјата на риболовот со помош на мрежа за 19.000 години Археолозите во...

АИ-технологија и за вашите миленици

Во 2019 година, од вашиот телефон до микробрановата скоро секој уред може да биде „паметен“. Од оваа причина почесто се развива вештачката интелигенција или...

Желбата за подобар живот ги направи модерни робови

Членови на банда кои стојат зад најголемата криминална мрежа која злоупотребувала луѓе и ги третирала како робови во Белика Британија денес ги добија своите...

Глобалната мрежа ги голта луѓето

Истражувањето спроведено на Државниот универзитет во Мичиген покажа дека оние кои прекумерно ги користат платформите како Фејсбук и Твитер за својот живот одлучуваат слично...

Во Фоча разбиена измамничка мрежа на интернет

Полициската управа во Фоча интензивно работи на истрагата во акцијата „Дојава“ против лица што се осомничени за измами на интернет, а кои се однесуваат...