Ознака: мраз

Музичари свиреа на инструменти од мраз за да ја подигнат свеста...

Музичари од Норвешка свиреа на инструменти направени од мразот од Арктичкиот Океан, на најсеверната локација во светот, за да ја подигнат свеста за климатските...

Од денеска третпат „Скопје на мраз“

Денеска и утре на лизгалиштето во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје ќе се одржи третиот национален и меѓународен натпревар во уметничко лизгање под...

Мразот на Гренланд се топи побрзо од очекуваното

Научниците откриле дека топењето на мразот на Гренланд се зголемило за четири пати од 2003 година, се наведува во новата студија објавена во стручниот...

Големиот студ ја смрзна и градската река во Кичево

Екстремно ниските температури кои деновиве владеат во земјава, придонесоа по неколку потопли зими да смрзне и градската река во Кичево. Таа деновиве целосно е...

Кинескиот град од мраз

Скулптурите од мраз на годинашниот фестивал во Харбин, Кина, се прикажани во серијалот фотографии. Фестивалот привлекува бројни посетители кои сакаат да ги видат интересните...

Источен Антарктик се топи со неочекувана брзина

Источен Антарктик, кој досега се сметаше за постабилен од западниот дел на континентот, се топи со неочекувана брзина, покажуваат податоци презентирани во Вашингтон. Најновите податоци,...

Мразот на Антарктикот драматично се топи

Топењето на мразот на Антарктикот алармантно се забрзува, при што во изминативе 15 години се стопиле три илјади милијарди тони мраз, се наведува во...