-6.2 C
Skopje
26.1.2022 - 8:45

Ознака: мраз

Овечкин втор најбрз играч со 750 гола во НХЛ-лигата

Големиот Вејн Грецки е единствениот што побрзо од Овечкин, на 1.001 натпревар, постигнал 750 гола ХОКЕЈ НА МРАЗ Русинот Алекс Овечкин продолжува да маршира кон голгетерскиот...

Кој ги става меѓуетничките односи на тенок мраз

Одредени аналитичари од албанскиот кампус потегот на Заев го третираат не само како почеток на една политичка криза туку, уште повеќе, како можен вовед...

Научници снимија загрижувачко топење на мразот на Гренланд

Џош Вилис, научник на НАСА, леташе над Гренланд и го набљудуваше овој поларен свет од стопен мраз и темни базени со вода. Кон средината...

На Гренланд се топи мразот

Гренланд во средата загуби огромно количество мраз, што се стопи поради високите температури предизвикани од климатските промени. Според научниците стопената вода е доволна за да...

Влажните есенски лисја лизгави како и мразот

Кој треба да ги собира есенските лисја? Тротоарите и пешачките патеки помеѓу станбените згради во населбите не се секогаш и секаде исчистени. Од ЈП...

Преспанскиот договор под мраз или на тенок лед

Наспроти многуте експертски укажувања дека со Преспанскиот договор се прекршени редица меѓународни правни акти, а притоа се направени и многу дискутабилни уставни и правни...

За еден ден на Гренланд се стопиле 11 милијарди тони мраз

Рекордно високите температури во изминатите месеци го земаа својот данок. Во четвртокот на Гренланд 11 милијарди тони мраз се претвориле во вода која се...

Топлотниот бран го забрзува топењето на мразот на Гренланд

Топлотниот бран што пред една недела собори рекорди на висока температура во пет европски земји пред една недела сега е над Гренланд и го...

Повеќе мраз се стопил на Антарктикот во последните 4 години отколку...

Антарктикот и Арктикот честопати покажуваат спротивни трендови, барем кога станува збор за морскиот мраз во последниот половина век. Арктикот со децении покажува тренд на топење...

Музичари свиреа на инструменти од мраз за да ја подигнат свеста...

Музичари од Норвешка свиреа на инструменти направени од мразот од Арктичкиот Океан, на најсеверната локација во светот, за да ја подигнат свеста за климатските...