10.2 C
Skopje
29.11.2021 - 15:59

Ознака: МПЦ

Марш за промоција на традиционалните вредности во општеството

  Како одговор на првата Парада на гордоста за во знак на борбата за заштита на правата на лицата од ЛГБТИ-заедницата, денес во центарот на...

Прашањето за автокефалноста отвора и прашања за имотот

Случувањата во врска со црковните имоти во Црна Гора предизвикаа повторен судир и дополнителни поделби меѓу Српската православна црква и непризнаената Црногорска автокефална црква....

Дали МПЦ сама ќе вари свето миро?

Во врска со светото миро, во православието има различни искуства. Некои високи црковни православни достоинственици сметаат дека автокефалната црква мора сама „да вари свето...

Каде се стапиците на патот до суштинската автокефалност?

Иако надежта за решение на децениското македонско црковно прашање е свртена кон Вселенската патријаршија, сепак јавноста очекува внимателност и голема мудрост од македонските владици во...

СПЦ подготвува стратегија за продолжување на дијалогот со МПЦ

Српската православна црква (СПЦ) интензивно подготвува стратегија за брзо продолжување на замрзнатиот дијалог со македонската православна црква (МПЦ), дознава „Вечерње новости“. Како што пишува весникот,...

Неискрена рака за помош

Овие сегашни најави за враќање на масата за преговори многумина ги оценија како последна лебедова песна на српските архијереи, која е израз на немоќ...

Јамка од свилен конец за МПЦ

Засега од СПЦ официјално не соопштуваат каква одлука донеле и под кои услови го замислуваат идниот дијалог со МПЦ. Но, според неофицијални најави од...

СПЦ ретерира, сега сака разговори со МПЦ

Верските аналитичари сметаат дека МПЦ треба да чека изјаснување и став од Вселенската патријаршија за нејзиното прашање, зашто таа е последната инстанцата што може...

Српската јавност станува чувствителна за македонската автокефалност

Прашањето за автокефалноста на МПЦ станува сѐ почувствително во српската јавност. Доказ за тоа е што влијателните медиуми како „Танјуг“ и „Новости“ ја пренесуваат...

Се придвижи процесот за автокефалност на МПЦ

Верските аналитичари и црковните великодостојници сметаат дека одлуката на Вселенската патријаршија да го стави на дневен ред барањето од Македонската православна црква-Охридска архиепископија и...