36.8 C
Skopje
28.7.2021 - 19:46

Ознака: МПЦ

Верници масовно купуваат темјан

Многумина ова го поврзуваат со актуелната состојба со коронавирусот, а луѓето го користат темјанот како превентива од ширење на заразата и како средство за...

Во одбрана на црквата

Со сите покажани слабости, црквата сѐ уште го држи местото на еден од столбовите на македонскиот национален идентитет, на слободната волја на македонскиот народ,...

Пендаровски: Кога папата и Саудиска Арабија ги затворија храмовите, не гледам...

За одлуката на МПЦ, верниците да се причестуваат од иста лажичка, да јадат леб од иста рака, односно, храмовите за Велигден да бидат отворени,...

Спасовски: Не можеме да ги затвориме верските објекти, граѓаните за време...

Премиерот Оливер Спасовски посочи дека Владата не може да ги затвори храмовите на верските заедници низ државата. Овој став следува откако МПЦ соопшти дека...

Владата им додели 120.000 евра на Православниот богословски и Факултетот за...

Владата им додели 120.000 евра на Православниот богословски факултет и Факултетот за исламски науки. Оваа одлука е објавена во вчерашниот „Службен весник“. На Православниот богословски...

Вистинскиот верник знае што е послушание и благослов

Јас се надевам на божјата милост и на помошта на Пресвета Богородица и посакувам да имаме многу радосен и торжествен Велигден, кога радувајќи се...

МПЦ: Празничните литургии да се одржуваат на отворено

Македонската православна црква (МПЦ), за територијата на Скопската православна епархија, донесе мерки со кои се препорачува парохиските свештеници да прекинат со водосвети по домовите....

Одлуките од Аман нема да влијаат врз автокефалноста на МПЦ

Прашањето за автокефалниот статус на Македонската православна црква-Охридска архиепископија треба да биде решено преку дијалог со Српската православна црква и со сеправославна поддршка, односно...

Се групираат противниците и поддржувачите на автокефалноста на МПЦ

Главна тема на претстојната средба на поглаварите на православните цркви во Јордан, е идејата на Руската црква да ѝ се оспори правото на Вселенската...

Македонската автокефалност на врвот на агендата на православната дипломатија

Овој пат процесот на борбата за превласт се одвива преку Ерусалимската патријаршија, која изминативе месеци се обидува, кон крајот на февруари годинава, да организира...