10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 11:59

Ознака: МПЦ

Вселенската патријаршија може да биде порта за македонската автокефалност?

МПЦ веќе има изградено јасен став од кој нема да отстапи, а тоа е дека решението на нејзиниот статус во православниот свет е само...

Три настани – три поуки за премиерот

Има неколку случувања што доживуваат своевиден обрт во изминатите месеци и што имаат придонес во релаксирањето на политичката сцена во Македонија. Случувања што доведоа...

Ексклузивна фотогалерија: Благодатниот оган пристигна во Скопје

" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"] Црковна делегација предводена од поглаварот на МПЦ-ОА г.г Стефан, на скопскиот аеродром го презеде Благодатниот оган, што со авион во...

Поглаварот г.г. Стефан го пречека Благодатниот оган од Ерусалим

Црковна делегација предводена од поглаварот на МПЦ-ОА г.г Стефан, на скопскиот аеродром го презеде Благодатниот оган, што со авион во земјава пристигна од Ерусалим,...

Г.г. Стефан: Да ги чуваме единството во Црквата и меѓу нашиот...

Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати велигденска порака по повод претстојниот празник Воскресение...

Патријарх Неофит: БПЦ може да сподели Свето миро со МПЦ

Бугарската православна црква ќе ја разгледа можноста да го сподели своето Свето миро со Македонската православна црква, ако тоа биде побарано, изјави денеска бугарскиот...

Благодатниот оган ќе пристигне преку Софија со хеликоптер

Македонската православна црква - Охридска архиепископија годинава првпат за Велигден официјално ќе го добие благодатниот оган и тоа со помош на Бугарската православна црква....