13.8 C
Skopje
22.9.2021 - 3:42

Ознака: МПЦ

Митрополит Антониј: Статусот на МПЦ не е само црковно прашање

Прашањето за автокефалноста на Македонската православна црква треба да биде уредено заеднички од сите православни цркви, а Бугарската православна црква не може да ја...

БПЦ: Ќе сториме сe што можеме да им помогнеме на браќата...

Подготвени сме да сториме се што можеме и што е во согласност со светите канони на светата Црква за да им помогнеме на нашите...

Заев: Никој ниту побарал, ниту некој може да го смени името...

Никој ниту побарал ниту некој може да го смени името на Македонската православна црква. Не е тема на дилема или на дебата името на...

Вселенската патријаршија ја презеде одговорноста за прашањето за МПЦ

Вселенската Патријаршија вчера излезе со официјално соопштение дека Светиот и Свештен Синод го разгледа прашањето со нерешениот канонски статус на Охридската Архиепископија. Во соопштението се...

Г.г. Стефан: Постоењето на МПЦ не е закана за другите помесни...

Чествувањата по повод јубилејот, 1.000 години од формирањето на Охридската архиепископија, продолжија и вчера со Света архијерејска литургија одржана во катедралната црква „Света Софија“...

Г.г. Стефан: Постоењето на МПЦ не е закана за другите помесни...

Чествувањата по повод јубилејот 1000 години од формирањето на Охридската архиепископија продолжија денеска со Света архиерејска литургија одржана во катедралната црква „Света Софија“ во...

Ќе ѝ наштети ли на МПЦ поделеноста во Бугарската црква?

Дали разногласието меѓу бугарските владици може негативно да се одрази во комуникацијата меѓу двете цркви и дополнително да го усложни и забави процесот за...

БПЦ ја одби поканата за заедничко одбележување на илјадагодишнината од Охридската...

Претставници од Бугарската православна црква - Бугарска патријаршија нема да учествуваат на одбележувањето на 1000-годишнината од основањето на Охридската архиепископија, што ќе се одржи...

Г.Г. Стефан: Испратена покана до БПЦ за 1.000-годишнината од Охридската архиепископија

Поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан потврди дека е испратена покана до бугарскиот патријарх Неофит и до државниот врв на Бугарија за заедничко одбележување на...

Третиот пат за признавањето автокефалност за МПЦ

Македонските аналитичари сметаат дека ако вселенскиот патријарх во скоро време признае единствена автокефална црква во Украина, за што, според нив, постои голема веројатност, тогаш...