Ознака: МПЦ

Порфириј од Охрид: На луѓето тука им било најважно да ја...

Гледајќи ги светилиштата во охридско-струшкиот регион сфативме дека на луѓето тука најважно од се им било да ја чуваат својата православна христијанска вера, но...

Пендаровски: Денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална...

Честитки до сите православни верници во Република Македонија, денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја, објави на фејсбук претседателот на...

Г.г. Стефан му го честиташе именденот на патријархот Вартоломеј: Ни дадовте...

Утрово во Фанар, во Соборниот храм на Вселенската патријаршија, посветен на светиот Георгиј Победоносец, се одржа празнична литургија по повод именденот на Вселенскиот патријарх...

Мојаноски: МПЦ ќе го добие томосот и ако БПЦ не ја...

Универзитетскиот професор и поранешен директор на Комисијата за односи со верските заедници Цане Т. Мојаноски вели дека доколку се случи БПЦ да не ја...

Танјуг дознава дека денеска ќе биде врачен томос за МПЦ, речиси...

Во Соборниот храм во Белград во моментов се одржува света архиерејска литургија, на која служат српскиот патријарх Порфириј и архиепископот македонско-охридски Стефан со епископите...

Спасовски: Честитки до македонските граѓани, за силната вера, смирението и заложбата...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска упати честитки до македонските граѓани по повод донесената одлука од соборот на Српската православна црква за прифаќање...

Бектеши: Честитки до поглаварот на МПЦ-ОА и сите верници, политиките на...

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска упати честитки до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) г.г. Стефан и до сите граѓани...

Пендаровски и Вучиќ од Давос ја поздравија одлуката на СПЦ за...

Претседателот Стево Пендаровски на Економскиот форум во Давос имал куса средба со неговиот српски колега Александар Вучиќ, на која ја поздравиле одлуката на СПЦ...

На Духовден заедно ќе сослужуваме и во Фанар, во седиштето на...

Откако српскиот патријарх Порфириј обзнани дека СПЦ ја прифаќа автокефалноста на МПЦ-ОА Веднаш по обзнанувањето на веста на патријархот Порфириј дека Српската црква ја прифаќа...

Патријарх Порфириј: СПЦ ја прифаќа автокефалноста на МПЦ-ОА

Патријархот Порфириј, поглаварот на Српската православна црква прв одржа говор по заедничката литургија меѓу двете цркви. Пренесуваме делови од говорот на српскиот патријарх: „Да се радуваме...