24.8 C
Skopje
24.6.2021 - 0:11

Ознака: МПЦ

Пендаровски и Вселенскиот патријарх разговараа за решавање на статусот на МПЦ

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Истанбул, Турција, се сретна со Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски патријарх. На средбата се разговараше...

МПЦ на маргините на Саборот на СПЦ

Црковниот аналитичар Бранко Ѓорѓевски вели дека тековниот Сабор на СПЦ нема да донесе посебни новини во однос на македонското црковно прашање Можна ли е промена...

Велики Петок – најтешкиот ден во годината

Велики Петок или Велипеток се празнува со свети литургии и принесување на бескрвна жртва, со читање извадоци од евангелијата од делот кој ја опишува...

Новиот српски патријарх не ја менува политиката кон МПЦ

Марјан Ѓуровски, универзитетски професор и познавач на регионалните политиколошки состојби и црковно-верски прашања и односи, вели дека очигледно СПЦ продолжува со старата политика на...

Има ли од кандидатите таков што планира промени кон МПЦ?

На тронот на Српската православна црква (СПЦ) ќе седне оној владика што ќе биде извлечен со апостолска ждрепка. Тоа е начинот на кој СПЦ...

Ново раздвижување околу автокефалноста на МПЦ

Коинциденција ли е анализата на германската „Кондрад Аденауер“ посветена токму на македонското црковно прашање во православието, во која се сугерира вклучување „упатени посредници“ за...

Национална унисоност за автокефалноста на МПЦ

Добивањето томос за автокефалност на Македонската православна црква - Охридска архиепископија е прашање од национален интерес, кое треба да резултира со потврда на македонската...

Заев со писмо до Вартоломеј побара писмена одлука за автокефална Македонска...

Премиерот Зоран Заев испратил писмо до патријархот Вартоломеј, поглавар на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на средбата во Истанбул на која беше побарана...

Ќе доведе ли тактиката на стрпливост до реализација на стратегиските цели

Повеќе од шест месеци нема никакви официјални информации до каде е иницијативата на Вселенската патријаршија за признавање на автокефалноста на Македонската православна црква -...

По повеќе од 20 години МПЦ повторно ќе вари свето...

Автокефалната црква мора сама да вари свето миро. Ако мирото не се вари во седиштето на соодветната право­славна црква, тоа значи намалена автокефа­лност. Прашањето...