Ознака: МПЦ-ОА

Г.г. Стефан: Отворената рана сега е залечена, го молиме милостивиот Бог...

Ја користам оваа можност да се заблагодарам за сета помош и поддршка на српската држава на македонската, за подадената рака во овие времиња полни...

Лавров: Разумна одлуката на патријархот Порфириј за евхаристичко единство на СПЦ...

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров позитивно ја оцени одлуката на Архиерејскиот собор на Српската Православна Црква (СПЦ) и Патријархот Порфириј за...

Ставот на Македонската православна црква -Охридска aрхиепископија (МПЦ-ОА)

Ми­тро­по­ли­тот прес­пан­ско-пе­ла­го­ни­ски г. Пе­тар сме­та де­ка не сме­е­ме да доз­во­ли­ме, се­га ба­рем во ова вре­ме ко­га сме авто­ке­фал­на цр­ква, не­кој да нѐ обез­ли­чу­ва и...

Синод на МПЦ-ОА: Сите фактори да се обединат за зачувување на...

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА) очекува Владата и сите останати општествено-политички фактори да се обединат...

МПЦ-ОА со апел за зачувување на македонските национални вредности

Синодот на МПЦ-ОА соопшти дека вчера на седница се осврнал на случувањата поврзани со нашиот евроинтегративен процес. Синодот очекува на транспарентен начин, Владата во...

Продлабочување на врските на МПЦ-ОА со сестринските православни цркви

Делегација на Српската православна црква, предводена од неговата светост, српскиот патријарх г.г. Порфириј, изминативе два дена беше во посета на Охрид и дебарско-кичевската епархија....

Бугарската црква одлучи да влезе во канонско единство со МПЦ-ОА

Бугарската православна црква се приклучува на одлуката на Вселенската патријаршија за признавање на канонскиот статус на МПЦ-ОА, иако официјално ја нарекува Православна Црква во...

Вселенскиот патријарх му подари на архиепископот Стефан комплет архиепископски панагии

Раскошен комплет од архиепископски панагии за време на официјалниот прием на целата црковна и државна делегација од Македонија, му подари Вселенскиот патријарх г. г....

Архиепископот Стефан чиноначалствуваше во храмот „Света Троица“ на Вселенската патријаршија

Со Божествена литургија со која чиноначалствуваше Архиепископот г. г. Сгефан, заврши петдневната посета на древниот Константинопол.   Во храмот посветен на Света Троица што се наоѓа...

Утре во Фанар заедничка литургија на г.г. Стефан и патријархот Вартоломеј

Седиштето на Вселенската патријаршија утре наутро ќе ги отвори портите за многубројните верници од нашата земја кои ќе присуствуваат на заедничката литургија на која...