Ознака: Мохамед бин Салман

Разговорите со Путин и со Бин Салман не се достапни за...

Белата куќа го ограничи пристапот до записите од телефонските разговори кои американскиот претседател ги имаше со лидерите на Русија и на Саудиска Арабија, со...

Саудискиот принц призна дека сноси одговорност за убиството на Кашоги

Принцот на Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман, рече дека ја сноси одговорноста за убиството на новинарот Џамал Кашоги што се случи минатата година. Ова...

Саудискиот принц сака да изгради град на иднината

Од 2017 година, саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман, соработува со консултантски тимови за развој на неговата визија да изгради футуристички град во вредност од...

ОН го обвини саудискиот принц за брутално убиство на новинарот Кашоги

Официјалната истрага за смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги, која ја спроведоа истражителите на Саудиска Арабија не се обидела да открие кој би можел...

Саудискиот принц во 2017 година зборувал за „куршум” за Кашоги

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман во 2017 година рекол дека ќе употреби „куршум“ врз новинарот Џамал Кашоги ако не престане да го критикува ултраконзервативното...

Најбогатите Саудијци скапо го платиле излезот од „златниот кафез“ на Бин...

Саудискиот престолонаследник Мохаменд бин Салман ја прогласи неговата акција за борба против корупцијата за успешна, 15 месеци откако ги собра и задржа најбогатите и...

Саудиска Арабија бесна на американскиот Сенат

Саудиска Арабија гневно реагираше на резолуциите на американскиот Сенат, во кои принцот Мохамед бин Салман е посочен како главен виновник за убиството на саудискиот...

Саудиска Арабија гради прв нуклеарен реактор

Саудискиот принц престолонаследник Мохамед бин Салман покрена денеска проект за изградба на првиот нуклеарен истражувачки реактор. Принцот денеска најави седум стратешки проекти на полето на...

Мохамед бин Салман никогаш не беше реформатор

Саудискиот принц им дозволи на жените да возат, но смртта на Џамал Кашоги го откри неговото вистинско лице, пишува за „Гардијан“ Дилип Хиро, авторот...