Ознака: МОТ

МОТ: Без работа би можеле да останат 25 милиони работници

Првичните процени за влијанието на новиот коронавирус врз глобалниот свет, што ги направи Меѓународната организација на трудот (МОТ), укажуваат дека ефектите ќе бидат огромни...

МОТ завршува со претставата „Чист град“ од Грција

Режисерите Анестис Азас и Продромос Циникорис од експерименталната сцена на националниот театар во Атина гостуваат со приказна за петте чистачки што станаа театрални хероини...

„Несоодветно за на работа“ и настап на „Тајгер лилис“ утре на...

Програмата на 44. издание на Млад отворен театар (МОТ) за петок (20 септември) продолжува на сцената на Драмски театар со претставата „Несоодветно за на...

„Привремени фигури“ и „Злосторство на 21 век“ утре на МОТ

Програмата на 44. МОТ утре, 19 септември, продолжува во МКЦ и театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ во Велес со „Привремени фигури“ од Романија...

Десетчасовната „Сѐ уште без наслов“ на МОТ

„Сѐ уште без наслов“ на Словенско младинско гледалишче - најновиот предизвик од генијалниот Томи Јанежиќ, кој ќе трае повеќе од десет часа во МКЦ,...

„Оваа зграда зборува (на)вистина“ ќе го отвори МОТ

Четириесет и четвртиот Млад отворен театар (МОТ) почнува вечерва, а ќе трае до 21 септември. Фестивалот, со почеток од 20 часот во МКЦ, ќе го...

Словенско младинско гледалишче и култни бендови на МОТ

Заокружена е програмата на 44-от „Млад отворен театар“, кој ќе се одржи од 13 до 21 септември. Во девет вечери ќе гостуваат петнаесет врвни...

МОТ ќе се одржува на шест сцени во Скопје и една...

Петнаесет театарски продукции, на шест сцени во Скопје и една во Велес, ќе можат да се видат на годинешното издание на Млад отворен театар,...

Европската стапка на невработеност за многумина е недостижна

Стапките на невработеност кај балканските земји значително се разликуваат од европскиот просек. Во Македонија, иако неодамна имаше пад на невработеноста, и понатаму процентот е...

Македонскиот центар на ИТИ одбележува 70 години

Македонскиот центар на ИТИ одбележува 70 години на меѓународната мрежа на ИТИ/УНЕСКО (1948-2018). Во соработка со фестивалот МОТ утре во 12 часот во Џебното...