Ознака: мосул

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско пристигна денеска во северен Ирак во Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката Исламска држава. Тој ќе...

Во Мосул отворена продавница за алкохол по падот на Исламската држава

Две години откако ирачките сили го презедоа градот Мосул од Исламска држава, малите продавници за алкохолни пијалаци повторно ги отворија своите врати, а отворени...

Островот на Исламската држава стана забавен парк

Забавниот парк кој се наоѓа на остров на реката Тигар, во ирачкиот град Мосул, беше отворен во април. Изградбата почна во 2011 година, но...