10.5 C
Skopje
23.5.2019 - 5:19

Ознака: мост

Во Бразил траект урна мост, се трага по настрадани

Во сојузната бразилска држава Пара, во северниот дел на земјата, траект удрил во мост, по што дел од мостот, околу 200 метри, се срушил...

Балканска изложба „Мост“ во КИЦ

На 14 февруари, со почеток во 20 часот, во културно-информативниот центар „Скопје“, во изложбените салони „Империјал 1 и 2“, ќе се отвори шестата по...

Во Шангај отворен мост изграден со 3Д печатење

Најдолгиот бетонски пешачки мост на светот, изработен со технологијата на 3Д печатење, отворен е во Шангај. Мостот е долг 26,3 метри, а широк 3,6 метри. Новиот...

Се урна мост во Москва, најмалку 13 лица се повредени

Дрвен мост се преполови и се урна за време на новогодишната ноќ во московскиот парк Горк, при што најмалку 13 луѓе се повредени, пренесе...

Отворен најдолгиот комбиниран железнички и патен мост во Индија

Индискиот премиер Нарендра Моди денеска го отвори најдолгиот комбиниран железнички и патен мост во Индија. Мостот „Богибил“, кој е долг 4,9 километри, е над реката...

Во Зеница украдени 30 метри мост!

За време на редовната обиколка на плиноводот на подрачјето на општината Зеница во БиХ, плинската компанија „БХ Гас“ забележала дека на преминот на реката...

Видео: Кина го отвори најдолгиот прекуморски мост во светот

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска официјално го отвори најдолгиот мост во светот, колосален проект што ги поврзува Хонгконг, Макао и континентална Кина. Мостот е долг...

Исчезна мост во северна Турција

Мост во северна Турција, стар 300 години, исчезна без трага, а сомнежите на локалните власти говорат дека е украден постепено и тивко, „камен по...

Железничкиот сообраќај Велес-Гевгелија од утре во прекин

Железничкиот сообраќај Велес-Гевгелија од утре ќе биде во прекин поради појавени деформации на бетонски мост што се наоѓа помеѓу станица Градско и крстосница Кукуричани. Како...

МОСТ: До 16 часот одзивот е 26 отсто

Граѓанската асоцијација МОСТ на прес-конфреренција соопшти дека одзивот на гласачите според ПВТ Програмата на МОСТ до 16 часот е 26 отсто со маргина на...