19.8 C
Skopje
20.6.2021 - 23:43

Ознака: мостови

Мостови

„Треба да ја преминеме реката“, Мак Диздар, босански поет Дали ќе можеме, вели поетот понатаму во песната, о, дали ќе можеме. Ние дали ќе можеме,...

Струга ги испрати поетите од светот

Традиционално, со манифестацијата „Мостови“, фестивалот се простува од градот-домаќин. Сепак, тоа не е и вистинскиот крај на годинашниот фестивал, оти поетскиот карван деновиве ќе...

Колку кумови треба да има една улица

Од градот Скопје велат дека потребата за нови имиња е постојана, поради тоа што градот константно се проширува и затоа што сме добиле нови...

Реките ги рушат мостовите – зар не?

Читателот, гледајќи го насловов, можеби ќе помисли дека сум љубител на мостовите. И вистина, со задоволство сум гледал емисии за мостовите по светот, па...

„Струшки вечери на поезијата“ денеска во Скопје

По синоќешното затворање на 57-то издание на фестивалот „Струшки вечери на поезија“ со меѓународното поетско читање „Мостови“ на Мостот на поезијата во Струга и...

Почна проверка на безбедноста на мостовите

По трагедијата што се случи во Италија, кога се урна надвозникот „Моранди“, при што загинаа 41 лице, албанските власти почнуваат со контрола на издржливоста...

Околу 840 мостови во Франција под ризик за уривање

Околу 840 мостови во Франција се тешко оштетени и се изложени на ризик од уривање во следните неколку години, објави француската владина комисија. Во извештајот,...

По какви мостови се возиме

Јавното претпријатие за државни патишта на секои три години има тендери за надзор на патиштата и на мостовите што се во негова надлежност. Во...

Наградата „Мостови на Струга“ за Финецот Паули Тапио

Управниот одбор на НУМ „Струшки вечери на поезијата“ – Струга, одлучи наградата „Мостови на Струга“ за најдобра дебитанска книга, која ја доделуваат Струшките...