Ознака: Москва

Автомобил удри во група минувачи во Москва, има жртви

Автомобил „фолксваген поло“ удрил денеска во група минувачи на булевар во Москва, при што едно лице загинало, а деветмина се повредени, соопштија локалните власти. Возачот...

Милевска дел од кураторски проект во Москва

Изложбата во Московскиот музеј на современата уметност е замислена како номадска платформа за заедничко учење, самообразовање, политичка имагинација и педагогија на слободата, поврзувањето и...

Комерсант: Резултатите од референдумот во Македонија ја определуваат новата геополитика во...

Резутатите од референдумот во Македонија за името на таа земја нема да ја одредат само судбината на македонско-грчкиот договор, туку и нејзиното членство во...

Венко Андоновски на саемот во Москва и на книжевен портрет во...

Македонскиот кандидат за престижната Толстоева награда за книжевност во категоријата на странска книжевност (со уште 34 светски познати писатели), Венко Андоновски, ќе има свое...

Венко Андоновски на саем во Москва и на книжевен портрет во...

Македонскиот кандидат за престижната Толстоева награда за книжевност во категоријата на странска книжевност(со уште 34 светски познати писатели) Венко Андоновски, ќе има свое претставување...

Ранет полицаец во Москва, убиен напаѓачот

Вооружен маж отвори синоќа оган врз полицајци во центарот на Москва, и притоа рани еден полицаец. Според рускиот Истражен комитет, „маж отворил без причина оган...

Американскиот сенатор Ранд Пол во „мировна мисија“ во Москва

Американскиот сенатор од редовите на Републиканската партија, Ранд Пол денеска соопшти дека за време на недоманешната посета на Москва на руските власти им предал...

Забрана за влез во Русија за шефот на политичката канцеларија на...

Забрана за влез во Русија за директорот на политичката канцеларија на Никос Коѕијас и протерување на двајца грчки дипломати се „контра мерките“ на Москва,...

Повторно уапсени активистите на Пуси Рајот кои истрчаа на стадионот Лужники

Руската полиција вчера во Москва уапси четворица припадници на панк групата Пуси Рајот, набргу откако беа пуштени од 15 дневен притвор поради упадот на...

Тенис: Српска тинејџерка го освои турнирот во Москва

Србинката Олга Даниловиќ го освои турнирот на земја во руската престолнина Москва со награден фонд од 750 илјади долари. Даниловиќ, која влезе во главната...