26.1 C
Skopje
24.8.2019 - 21:42

Ознака: Москва

Москва и Пекинг се договорија за изградба на четири нуклеарки постројки

Москва и Пекинг се договорија за изградба на уште четири нуклеарни постројки во Кина, кои ќе ги проектира Русија, изјави денеска рускиот претседател Владимир...

Русија е подготвена да испраќа уште воени специјалисти во Венецуела

Русија е подготвена да испрати повеќе воени специјалисти во Венецуела доколку е потребно, објави руската агенција РИА според извештајот на Министерството за надворешни работи,...

Државната нафтена компанија на Венецуела отвора канцеларија во Москва

Министерот за енергетика на Венецуела, Мануел Куеведо, изјави дека државната нафтена компанија „ПДВСА“ овој мецес ќе отвори канцеларија во главниот град на Русија, Москва,...

Србија ќе отвора културен центар во Москва

Руската влада го одобрила договорот за отворање на културен центар на Србија во Москва, чија основна задача, како што пренесе белградски „Данас“, треба да...

Талибанците тврдат дека бил постигнат напредок во Москва, но не и...

Официјален претставник на талибанците денес изјави дека е постигнат пристоен напредок во разговорите со група високи авганистански политичари во Москва, но дека не е...

Објавени снимки од внатрешноста на рускиот авион кој се запали на...

Руските медиуми објавија снимки од внатрешноста на авионот кој вчера се запали на писта на аеродромот „Шереметјево“ во Москва. Во пожарот загинаа 41 од...

Пронајдени двете црни кутии од запалениот авион во Москва

Двете црни кутии од авионот што се запали по вчерашното слетување на аеродромот „Шереметјево“ вчера во Москва се пронајдени, пренесува ТАСС. - Двете црни кутии...

Удар на гром ја предизвикал авионската несреќа во Москва?

Удар на гром во авионот се наведува како можна причина за авионската несреќа која вчера се случи на московскиот аеродром „Шереметјево“, објавува руската агенција...

Русија ги брои жртвите од трагичната несреќа на „Шереметјево“

Најмалку 13 лица загинаа, а шест се повредени за време на принудното слетување на патничкиот авион кој се запали на московскиот аеродром „Шереметјево“. Според најновите...

Благоја Куновски-Доре на чело на жирито во Москва

Филмскиот критичар и уметнички директор на фестивалот „Браќа Манаки“, Благоја Куновски-Доре, од 18 до 26 април, кога ќе се одржува 41-то издание на Интернационалниот...