Ознака: Москва

Масовен протест во Москва, организаторката приведена

Десетици илјади жители на Москва денеска организираа еден од најголемите политички протести во Русија последниве години, барајќи слободни избори во градот. Како што пренесуваат светските...

Обвинител одзеде дете од родители кои учествувале на протестот во Москва

Руски државен обвинител одзел едногодишно дете од родителите поради тоа што го носеле на недозволен протест. Обвинителството навело дека Олга и Дмитри Проказов го загрозиле...

На протестите во Москва приведена водечка опозициска фигура

Полицијата во Москва денеска ја приведе Љубов Собољ, водечка опозициска фигура, додека се движеше кон неовластен митинг во знак на протест против одбивањето на...

ФОТОВЕСТ

Руската полиција уапси над 1.000 демонстранти на опозициските протести во Москва. Меѓу уапсените има и новинари, како што е дописникот на „Дојче веле“. Протестите...

Над илјада лица уапсени во протестите во Москва, меѓу нив и...

Полицијата приведе илјадници луѓе, учесници на вчерашниот недозволен протест во центарот на Москва, пренесува ТАСС. - 1074 лица се приведени на недозволениот собир во центарот...

Уапсени скоро 200 опозиционери пред протестите во Москва

Руската полиција уапси стотина луѓе пред канцеларијата на градоначалникот на Москва пред започнувањето на демонстрации преку кои опозицијата бара на нивните кандидати да им...

Србија сака да ја присвои југословенската амбасада во Москва

Србија сака да го преземе објектот на поранешната амбасада на Југославија во Москва, чија вредност се проценува на 16 милиони долари, но на тоа...

Треба сериозно да работиме на подобрување на меѓуетничките релации

Марија Младеновска-Димитровска, м-р по психологија   Доколку сакаме да градиме мултикултурно, мултиконфесионално и граѓанско општество, кое што ќе негува односи на почитување и толеранција кон различностите, треба многу...

Марија Младеновска-Димитровска на Европски конгрес на психолози во Москва

Во „Кремљ палатата“ во Москва, која е една од најдобрите и најпрестижни театарски и концертни сали во Русија, пред околу 6.000 присутни, на спектакуларен...

Москва против дипломатското обединување на Тирана и Приштина

Руската Федерација спогодбата за дипломатско и конзуларно здружување на Косово и Албанија, која е потпишана на втори јули годинава, ја смета за провокација, која...