30.4 C
Skopje
23.8.2019 - 13:23

Ознака: Москва

Марија Младеновска-Димитровска на Европски конгрес на психолози во Москва

Во „Кремљ палатата“ во Москва, која е една од најдобрите и најпрестижни театарски и концертни сали во Русија, пред околу 6.000 присутни, на спектакуларен...

Москва против дипломатското обединување на Тирана и Приштина

Руската Федерација спогодбата за дипломатско и конзуларно здружување на Косово и Албанија, која е потпишана на втори јули годинава, ја смета за провокација, која...

Проблем со систем за климатизација приземји руски „Боинг 737“

Извор од руската служба за итни случаи соопшти дека летот на „Утер“ УТ705 за Берлин од Москва, кој претходно објави аларм поради дефект на...

Дваесетмилионската Москва е зелен град

Менде Младеновски, специјално за „Нова Македонија“ од Москва Уште на пистата по слетувањето на московскиот аеродром „Внуково“, ве гали свеж и чист воздух и широко...

И МПЦ на линијата на огнот помеѓу Цариград и Москва

Во борбата за доминација меѓу православните цркви, сосема извесно е дека заложник станува Македонската православна црква-Охридска архиепископија, односно признавањето на нејзината автокефалност. Но, според...

Стратегиското трпение на Москва кон Вашингтон

Москва се обложува дека Вашингтон во еден момент ќе го промени ставот кон Русија. Сѐ што таа треба да прави е да ја држи...

Италијанските психолози се заинтересираа за научниот труд на Марија Младеновска-Димитровска

Италијанските психолози, кои учествуваа на 16 европски конгрес за психологија во Универзитетскиот центар Ломоносов во Москва се заинтерсираа за научниот труд на битолчанката Марија...

Москва: Грузиската опозиција е виновна за протестите

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека „радикалните” сили намерно организираа протести минатата ноќ, по обраќањето на рускиот пратеник Сергеј Гаврилов во парламентот во...

Москва и Пекинг со одговор на новата американска стратегија

Кинеското привлекување на Русија на своја страна во „големата геополитичка игра“ е еден од најважните надворешнополитички успеси на Кина воопшто и, спротивно, едно од...

Уапсени стотина луѓе на протест во Москва, приведен и најпознатиот опозиционер...

Во Москва се одржуваат протести на опозицијата поради обид на полицијата, наводно, да му подметне дрога на новинарот Иван Голунов. Во нередите уапсени се...