Ознака: Москва

Павлов собра нови олимписки бодови за Токио

Тој во полуфиналето го победи актуелниот светски првак и се пласира во финалето на турнир од Премиер-лигата во Москва, каде што, според некои пресметки,...

САД и Москва се надмудруваат преку БиХ

Босна и Херцеговина Претседавачот на претседателството на Босна и Херцеговина Жељко Комшиќ го повика рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да ги испочитува своите...

Франција со право ги подобрува односите со Русија

Францускиот претседател Емануел Макрон е убеден дека сега е вистинското време да се ресетираат односите со Русија. Затоа тој го постави како дипломатски приоритет...

Како Сталин го опструирал обединувањето на Македонија

„Нова Македонија“ дојде до ексклузивни доверливи документи од бугарските архиви. Документите содржат неколку исклучително интересни моменти, од кои дознаваме за преговорите и недоразбирањата помеѓу...

Искра Шукарова престојува во Москва

Кореографката и професорка Искра Шукарова реализира нова соработка во Москва, во рамките на културниот центар ЗИЛ. Таму е поканета да ја презентира програмата на...

Протест во Москва поради уапсените демонстранти

Во Москва се одржува протест во знак на поддршка на демонстрантите кои беа уапсени за време на недозволените протести од 27 јули до 3...

Партијата на Путин загуби една третина од пратениците во Москва

Руската владејачка партија Единствена Русија, која е поддржана од претседателот Владимир Путин, по локалните избори загуби околу една третина од местата во градскиот совет...

Москва загрижена поради нападот на Израел во Либан

Москва е загрижена поради ескалацијата на блискоисточниот конфликт по израелскиот напад со беспилотно летало врз прес-центарот на Хезболах во Либан, соопшти во понеделникот руското...

Кога ленинистите ќе претераат

Нина Хрушчова Актуелните улични протести во Хонгконг и во Москва без сомнение го загрозија авторитарното дуо, кинескиот претседател Си Џинпинг и рускиот претседател Владимир Путин....

Справувањето со лажните вести заедничко за Македонија и Русија

Водечките руски медиуми и Министерството за надворешни работи на Руската Федерација ги отворија своите врати и беа домаќини на новинари од осум држави во...