Ознака: морнарица

Средбите на американската морнарица со НЛО го привлекоа вниманието на Пентагон

Автори: Рајан Браун и Мајкл Конте Си-ен-ен Новообјавените „извештаи за опасност“ кои содржат детали за средбите меѓу авиони на американската морнарица и „неидентификувани летачки објекти“ откриваат...

Иранската морнарица по грешка погоди свој брод

Најмалку 19 морнари се убиени, а 15 други се ранети во инцидент меѓу два брода на иранската морнарица, во близината на Ормутскиот Теснец, јави...

Должноста на капетанот кој ги стави своите морнари пред државата

Автор: Бенедикт Д. Капалди Нешенел ривју Неговите морнари го поздравуваа кога за последен пат се симна од палубата на американскиот воен носач „Теодор Рузвелт“. Доби отказ...

Ковид-19 го онеспособи бродот, а американската морнарица го „уби гласникот“

Стотици морнари на американскиот носач на авиони „Теодор Рузвелт“ извикуваа „капетан Крозиер“, додека нивниот претпоставен Брет Крозиер се збогуваше со неговиот брод на 3...

Разрешениот капетан чие писмо ја подели Америка има коронавирус

Капетанот во американската морнарица, кој со остро писмо чија содржина дојде и до јавноста, предупредуваше за здравјето на неговиот екипаж, по ширењето на коронавирусот...

Не сме во војна, морнарите на „Теодор Рузвелт“ не мора да...

Капетанот на американскиот носач на авиони „Теодор Рузвелт“, на кој има повеќе од 4.000 членови на екипажот, побарал итна помош поради појавата на коронавирус...

„Случајот Галагер“ ќе доведе до смена на секретарот на американската морнарица

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер побара оставка од секретарот за морнарицата Ричард Спенсер, во врска со случајот со припадникот на елитната единица „морнарички...

Американската воена морнарица со ново моќно оружје

Современ брод на воената морнарица на САД, кој плови по водите на Тихиот океан е опремен со ново оружје кое, според аналитичарите, може да...

Морнарицата на Чиле се справува со излеаната нафта во Пацификот

Морнарицата на Чиле беше распоредена на местото каде што вчера се излеаја 40.000 литри нафта во водите на јужен Пацифик, по инцидент на терминалите...

Бобан Илиќ повторно осуден на шест години затвор за случајот „Алмир“

Бобан Илиќ повторно е осуден на шест години затвор во случајот со четиригодишниот Алмир од Куманово, врз основа на обвиненија за тешки дела против...