Ознака: море

Косово со излез на Јадранско Море

Косовскиот премиер деновиве го обнови барањето до Владата на Албанија за добивање дел од пристаништето во Драч Премиерот на Косово Авдулах Хоти побара од својот...

Се распливнуваат надежите за одмор покрај море

Изборот за македонските граѓани е сведен на минимум. Европската Унија сѐ уште нема одлука дали ќе ги отвори границите за македонските државјани, а плановите...

Сите крузери во американски води ќе останат на море

Крајбрежната стража во САД нареди сите крузери во американски води да останат на море поради епидемијата со коронавирусот. Како што објавија американските медиуми, патниците кои...

Големите бранови во Хрватска се предупредување за климатските промени

Највисоко ниво на морето измерено од 1955 година во близина на Сплит, бран со рекордна висина во близина на Дубровник, поплави долж целото хрватско...

Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во...

И Бугарите повеќе сакаат на море во Грција

По три многу силни години, Бугарија забележа пад на резервации за одмор на сите поголеми пазари Сликите на пусти плажи и редици на границата со...

Судир меѓу Турција и Кипар за природните ресурси во морето

Бродот „Јавуз“ се закотви североисточно од полуостровот Карпасија, кој е обиколен од спорни територијални води. Другиот турски брод „Фатих“ е закотвен на околу 37...

Грчките риболовци добиваат пари за да го собираат ѓубрето од морето

За да помогнат во чистењето на морињата околу Грција, на рибарите им се плаќа 200 евра месечно за да го рециклираат отпадот од нивните...

Кога морето би имало нозе, Ранко со себе на училиште би...

Писателот за деца и за возрасни Трајче Кацаров, трета година едноподруго, на додатокот за деца „Колибри“ му овозможува прв, ексклузивно да ги објави неговите...