17.8 C
Skopje
26.7.2021 - 7:04

Ознака: морбили

По коронавирусот и морбилите, Конго е нападнат и од ебола

Смртоносниот вирус ебола повторно изби во Демократската Република Конго, која веќе беше погодена од моментно најголемата светска епидемија на морбили, како и од коронавирусот,...

Нови случаи ја одржуваат епидемијата на морбили

Според Институтот за јавно здравје, епидемијата не може да биде одјавена уште најмалку еден месец, зашто пред две недели е регистриран нов случај Ќе ја...

Против морбили досега вакцинирани 34.214 деца до 14 години

Министерството за здравство информира дека вкупниот број вакцинирани лица на возраст до 14 години со МРП-вакцина од почетокот на епидемијата со морбили (мали сипаници)...

Морбилите се шират на истокот на земјата

Три нови случаи со морбили се регистрирани викендов во Штип, а тројцата заболени се хоспитализирани. Новозаболените не се вработени во конфекцијата каде што претходно...

За шест дена регистрирани нови 105 случаи со морбили

Во периодот од 17 мај до денеска, регистрирани се вкупно 105 нови случаи на морбили, од кои 49 во Скопје, информираат од Институтот за...

Во струшката болница од морбили се заболени 16 отсто од персоналот

Заменик министерот за здравство, д-р Асим Муса денеска пред Општата болница во Струга даде изјава за медиуми, по вчерашната информација дека хируршкото одделение е...

„Меѓаши“: Запознајте ги родителите и со негативните страни на вакцините

Препорачуваме и сметаме дека родителите треба и мора да бидат целосно информирани за значењето на имунизацијата, но и за сите позитивни и негативни ефекти....

Министерство за здравство: Опфатот на вакцинација мора да е 95 отсто

Вакцинирањето е дел од здравствената култура, но и должност и обврска за сопственото и за колективното здравје. Ефектите на вакцините се докажани со сериозни...

Бебе починало од компликации со морбили – четврти смртен случај во...

Десетмесечно бебе вчера починало како последица на компликации од мали сипаници, откако веќе две недели било на интензивна нега во Клиниката за детски болести,...

Нередовната вакцинација го загрозува глобалниот имунитет

Потребни се две дози на МРП-вакцината за да ги заштити децата од мали сипаници (морбили). Најновиот извештај на УНИЦЕФ констатира дека 2,5 милиони деца...