14.8 C
Skopje
22.9.2021 - 13:14

Ознака: Моралес

Приврзаници на Моралес под „опсада“ во Ла Паз

Боливиските безбедносни сили го зголемиле своето присуство околу резиденцијата на мексиканскиот амбасадор во Ла Паз каде група поранешни министри и други функционери верни на...

Боливија ќе побара помош од Интерпол за налогот за апсење на...

Боливиските власти ќе побараат помош од Интерпол во врска со налогот за апсење издаден за поранешниот претседател Ево Моралес, се вели во соопштението на...

Боливија издаде потерница по Моралес

Боливиското обвинителство објави потерница по неодамнешниот претседател Ево Моралес обвинувајќи го за тероризам и поттикнување бунт. Обвинувањата против Моралес се засновани, како што пишува весникот...

Моралес обвинет за бунт и тероризам

Преодната влада на Боливија поднесе обвинение за бунт и тероризам против поранешниот претседател Ево Моралес, пренесе „Ројтерс“. Вршителот на должност министер за надворешни работи, Артуро...

Моралес пристигна во Мексико

Досегашниот боливиски претседател Ево Моралес пристигна во Мексико, откако мексиканските власти му одобрија азил. Моралес ја напушти Боливија откако претходно поднесе оставка од функцијата,...