17.8 C
Skopje
28.9.2021 - 4:14

Ознака: МОН

МОН: 17,3 милиони денари за развој и опремување на лабораториите на...

Дополнителни средства за наука во висина од 17,3 милиони денари обезбеди Министерството за образование и наука преку својот буџет за 2021 година, како поддршка...

За првпат објавен конкурс за стипендии за докторски студии

Од академската 2021-2022 година Министерството за образование за првпат ќе воведе стипендии за докторски студии во државата. Според МОН, со ова се излегува во пресрет...

Објавени се конкурсите за ученички и студентски стипендии

Министерството за образование и наука информира дека се објавени конкурсите за доделување на ученички и студентски стипендии за учебната, односно студиска 2021-2022 година. Во...

МОН: ВМРО – ДПМНЕ нема почит кон наставниците

Министерството за образование и наука изразува жалење што денеска поради опозициската ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, како што се наведува, испуштена е можноста за усвојување на...

Царовска: Учениците ќе добиваат зголемени стипендии од септември

Во просек за 11 отсто се зголемуваат ученичките стипендии кои ќе се исплаќаат со стартот на новата учебна година. Со владината одлука којашто е...

МОН: Првоодделенците ќе учат по нова наставна програма од септември

Од септември првоодделенците ќе учат по нова наставна програма за што привршува подготовката на материјалите за учење. За предметот природни науки во тек е...

МОН: Учениците и студентите да го продолжат правото на користење стипендија

Министерството за образование и наука упатува апел до сите корисници на некоја од категориите на стипендии за средношколци и за студенти запишани на додипломски...

Рокот за продолжување на правото на студентска стипендија е до 30...

До 30 октомври е рокот за продолжување на студентска стипендија, соопшти Министерството за образование и наука. Рокот за достава на документите до Министерството почнува...

Објавен е конкурсот за прием во студентските домови

Објавен е Конкурсот за прием на студенти запишани на додипломски студии во државните студентски домови и други објекти за сместување за студиската 2021/2022 година. Согласно...

Потпишани договори за нови инвестиции во две битолски училишта

Во кабинетот на градоначалничката Наташа Петровска, денес беа потпишани трипартитните договори помеѓу Министерството за образование и наука, Општина Битола и училиштата „Елпида Караманди“ и „Ѓорѓи...