28.8 C
Skopje
16.9.2021 - 18:32

Ознака: МОН

МОН ги повикува студентите да се пријават за субвенциониран оброк

Во вторник истекува рокот за аплицирање за субвенциониран студентски оброк наменет за сите редовни студенти на државните и приватните универзитети во државата. Министерството за...

МОН: Трошоците за набавка на учебници годинава намалени за 10 милиони...

Педагошката служба и преговарачкиот тим на Министерството за образование и наука оваа година успеаја по пат на преговарање за 10 милиони денари да ја...

Царовска: Подготвени сме за почеток на учебната година

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска одржа редовен координативен состанок со директорите на основните училишта, на којшто беше заклучено дека училиштата се...

Дневно инфо

Од денеска ќе се подигаат новите лични карти Од денеска граѓаните ќе можат да ги подигаат новите лични карти на кои ќе биде впишано новото...

Царовска: Училиштата се подготвени за враќање на учениците во училница

Отворањето на училиштата за настава со физичко присуство е најпосакуваната одлука која ја донесовме во врска со организирањето на новата учебна година, која за...

Се трудиме да го подобриме стандардот и да ве задржиме тука

Министерката Царовска со порака до студентите Грижата и посветеноста на државата кон младите влијае на нивното задоволство и желбата да се реализираат како личности во...

Царовска: Учениците од септември се враќаат во училиштата, ќе постојат исклучоци

Министерката за образование, Мила Царовска, смета дека протоколите нема да дозволат ширење на коронавирусот низ училиштата, од каде од септември учениците ќе треба да...

Учебната година ќе почне на први септември, нема одлука дали ќе...

Учебната година ќе почне на први септември, но нема одлука дали ќе биде со физичко присуство. Од Министерството за образование и наука информираат дека досега...

МОН: Во тек е повикот за субвенциониран студентски оброк од 2.400...

Министерството за образование и наука потсетува дека во тек е јавниот повик за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, што подразбира добивање на...

МОН: 17,3 милиони денари за развој и опремување на лабораториите на...

Дополнителни средства за наука во висина од 17,3 милиони денари обезбеди Министерството за образование и наука преку својот буџет за 2021 година, како поддршка...