1.8 C
Skopje
23.1.2022 - 12:34

Ознака: МОН

Завршува првото полугодие, учениците одат на тринеделен распуст

Основните и средните училишта денеска го завршуваат првото полугодие од учебната и од утре се на тринеделен зимски распуст. Предвидено е да се вратат...

Нема поместување на зимскиот распуст

Тринеделниот зимски распуст ќе биде во предвидениот редовен термин, согласно календарот на Министерството за образование и наука, истакна министерката Мила Царовска, додавајќи дека нема...

Во моментов има 817 регистрирани заразени ученици и деца од градинка

Ковид-19 Бројот на новозаразени ученици со ковид -19, дневно, согласно податоците од училиштата, се движи од 0,01 до 0,03 проценти од вкупниот број на ученици,...

Дневно има од 24 до 72 заразени ученици, велат од МОН

Бројот на новозаразени ученици на дневна основа се движи од 0,01 до 0,03 отсто од вкупно 240-те илјади деца во училиштата, што изнесува од...

Наставниците бараат зголемување на платите, МОН им одговори дека законот е...

Министерството за образование и наука ги повикува наставниците и Наставничкиот пленум барањето за зголемување на платите да го упатат до пратениците во Собранието, каде...

Царовска најави продолжување на напорите за повисоки плати и подобри услови...

По повод Меѓународниот ден на просветителството Светот денес оддава почит на луѓето кои одбрале да се занимаваат со најблагородната професија, а тоа е просветителството. Денес...

„Играта и учењето“ – промовиран учебник наменет за наставниците

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, присуствуваше на промоцијата на учебникот „Играта и учењето – нови концепти во раното учење“ од Лена Дамовска,...

МОН ќе добие експертска поддршка од Естонија за развој на дигитализацијата...

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања и Амбасадата на САД...

МОН: „Учи паметно, работи стручно“ – успешен модел за промени во...

Дијалогот на МОН со бизнис заедницата, општините и училиштата „Учи паметно, работи стручно“ ја исполни целта – учениците го препознаа средното стручно како образование...

МОН: Стабилна е состојбата со ковид-19 во училиштата, само 0,02 отсто...

Состојбата со ковид-19 во училиштата е стабилна и континуирано се следи од надлежните здравствени институции. Според последниот пресек на Министерството за образование и наука...