14.4 C
Skopje
23.4.2019 - 16:27

Ознака: мон блан

Македонски маратонци истрчаа 171 километар околу Мон Блан

Македонците Игор Пирковски, Жикица Ивановски и Игор Јовановски го истрчаа ултрамаратонот околу Мон Блан долг 171 километар. Македонските атлетичари на целта влегоа заедно и се...

Петчлена екипа од Македонија ќе трча на Ултрамаратонот Мон Блан

На годинашниот Ултрамаратон во трчање Мон Блан (УТМБ) што ќе се одржи на 31 август, на Алпите, ќе настапи и петчлена екипа од Македонија....

Александар Кирковски сам го искачи Мон Блан од италијанската страна

Македонскиот планинар и планински тркач Александар Кирковски вчера реализираше соло брзинско искачување на највисокиот алпски врв, Мон Блан (4.810 метри) од потешката и подолга...

Македонката Наташа Костовска се искачи на Мон Блан

Наташа Костовска, членка на планинарскиот клуб ВАК Анапурна од Скопје, пред неколку дена успеа да се искачи на највисокиот врв во Западна Европа, Мон...